Izjava glavnog srpskog tužitelja za ratne zločine Vladimira Vukčevića koju je dao prije nekoliko dana u Nurbergu kako danas Beogradom slobodno šeta barem 300 osoba koje bi mogle biti optužene za ratni zločin, pobudila je veliku buru u srpskoj javnosti jer je protumačena kao pokušaj dodvoravanja međunarodnoj zajednici. Najviše mu zamjeraju što govori zločinima koje su počinili Srbi pa javnosti želi poručiti kako ima još puno posla za njega i njegov ured za koji Srbi smatraju da treba biti ugašen kao i Haaški tribunal.
- Nije mi jasno kome je ova izjava namijenjena. Ako tužitelj koji prima plaću da bi procesuirao ratne zločine samo konstatira koliko je osumnjičenih na slobodi, onda poručuje da ni on ni njegove kolege ne rade dobro svoj posao. Bit će da nije to, već na ovaj način želi naglasiti kako Specijalni sud za ratne zločine treba trajati vječno, baš kao što je to želja i službenika Haaškog tribunala. Nitko se ne želi odreći odličnih plaća i privilegija - kaže odvjetnik Božo Prelević.
Neizbježni direktor Veritasa Savo Štrbac objašnjava kako nema puno misterija odakle brojka koju je Vukčević iznio, "jer hipotetski ona može biti i desetak puta veća", a za sve je kriva, naravno, Hrvatska.
- Pretpostavljam da je riječ o predmetima koje je Tužiteljstvo u srpnju ove godine dobilo iz Zagreba. U pitanju je 1.577 Srba, od kojih je 328 osumnjičeno, protiv 654 se već vodila istraga, a ostali su već osuđeni u odsustvu. To je posljednji popis koji nam je dostavila Hrvatska temeljem sporazuma iz 2006. - objašnjava Štrbac dodajući kako "i Srbija ima mogućnost slične zahtjeve dostaviti hrvatskim kolegama, ali u praksi je riječ tek o desetak slučajeva".
Nekadašnji predsjednik Vojnog suda u Beogradu, Đorđe Trifunović koji je sudio i Hrvatima, zarobljenima nakon pada Vukovara, kaže kako je Srbija "sama kriva što je došla u situaciju da za razliku od Hrvatske i BiH, procesuira isključivo svoje državljane".
Mediji u Srbiji, pomalo u šali, kažu kako bi se na Vukčevićevom popisu mogao naći i predsjednik Srbije Tomislav Nikolić pa podsjećaju kako je Državno odvjetništvo u Osijeku podiglo optužnicu protiv Srbina za ratne zločine u Antinu kod Vinkovaca, a i u srpskoj javnosti, posebice preko optužbi Nataše Kandić, poznate su sumnje da je i Nikolić umješan u ratne zločine upravo u Antinu.
300 srba napravise toliko masovna ubistva...a gde su oni koji su pravili rovove za masovne grobnice, gde su oni koji su huskali u medijama, gde su popovi koji su to "bogoslavili" gde su tu oni koji su balvane i sa krovova kuca oruzjem pucali na susjede,,ne 300 nego 30.000 je malo