Iako se špekuliralo da od deložacije oko 130 stanara zgrade u Ulici Dinka Šimunovića 2a u Splitu, zakazanoj za ponedjeljak, neće biti ništa, odvjetnik Toni Vukičević, zastupnik stanara koji su uložili žalbu na rješenje Općinskog suda o ovrsi tvrdi kako odluka o odgodi deložacije još nije donesena.
Trebao bi je donijeti Županijski sud u Splitu kojem su se stanari žalili.
Neslužbeno pak doznajemo kako je Županijski sud odbio žalbu stanara, te kako će deložacije u ponedjeljak biti.
– Treba vjerovati u pravnu državu ako smo njeni građani. Našli smo se nevini u užasnoj situaciji. Anđelko Vatavuk, koji tvrdi da je zemljište na kojem je zgrada u kojoj smo uredno kupili stanove njegovo, traži da mu platimo još 200 eura po četvornom metru. To je čisto reketarenje! Stan od 80 kvadrata platila sam oko 200.000 DEM prije deset godina. Sad bih trebala dati još oko 20.000 eura. I da ne dobijem ni nakon toga vlasnički list. Ima stanara koji su dobili prijeteće poruke. Psihički nas se zlostavlja godinama. Dobila sam dermatitis, a jučer mi je dijete od 13 godina reklo da neće ići u školu – ogorčeno nam je kazivala Anka Grubišić, jedna od stanarki kojoj u ponedjeljak prijeti iseljenje.
– Ne mogu spavati. Ne mogu govoriti. Oboljela sam. Mnogi su u ovo umiješani, a znate da "ruka ruku mije", požalila se i stanarka Mirjana Mandac.
Okupili su se ispred svoje zgrade u Ulici Dinka Šimunovića 2a tražeći pravdu.
U zgradi je ukupno 40 stanova, navodno je 8 stanara platilo Vatavuku ono što je tražio, još 200 eura po kvadratu.
– Javno nas ucjenjuje i zlostavlja već deset godina. Kupili smo stanove od tvrtke Incon u vlasništvu Dražena Lukšića koja je otišla u stečaj. Vatavuci i Incon bili su u sretnom braku koji je pukao. Ostala su nevina djeca, a to smo mi – kazuju zabrinuti stanari.
– Kad se zgrada počela graditi 1999., imala je lokacijsku dozvolu, građevinska se trebala izdati. No, još 1973. Vatavuci su prodali zemljište Gradu, a potom su tražili povrat – objašnjava stanar Mario Bundić.
– Sin mi je ovdje kupio stan od 38 četvornih metara i uredno platio porez. Umjesto da krene u život s riješenim stambenim pitanjem, sad mora na ulicu – ozlojeđeno će Frana Vuka.
– Ako ne odgode deložaciju, svim sredstvima branit ćemo svoje stanove – poručuje Željko Frankić ističući kako su metar četvorni platili oko 2500 DEM. Vatavuci, prema njegovim riječima, traže još 200 eura po kvadratu jer nisu dobili dogovorenu naknadu od Incona.
Anđelko Vatavuk, koji tvrdi da je obitelj Vatavuk stvarni vlasnik 1280 četvornih metara zemljišta na kojem je niknula zgrada, kaže pak da su stanari "kupili ukradeno"! Trebali su, dodaje, znati da kupuju jeftine stanove i da tu nešto nije "čisto", da im ugovori nisu bili u redu. Savjetovao im je da tuže Incon što oni nikad nisu učinili.
U sve je uvučen i Grad Split. Stanari ističu da je dio zgrade, konkretno balkoni, u vlasništvu Grada.
– Dali smo nalog našoj imovinsko-pravnoj službi da se sastane s predstavnicima DORH-a, stečajnom upraviteljicom "ncona, Vatavucima i stanarima i da se nađe rješenje koje nije tako socijalno grozno kao deložacija – kazao nam je dogradonačelnik Jure Šundov.
Naglašava da se Grad ne može staviti iznad pravosuđa, ali apelira da se nađe rješenje koje će biti prihvatljivo za sve. Šundov nije siguran je li Grad vlasnik dijela zgrade, a ako i jest, nije u tolikoj mjeri da može tražiti obustavu deložacije. Brine ga što će biti s oko 130 ljudi kad iziđu na ulicu.
Neizvjesnost se nastavlja.
ja sam kupio ukradeni bicikl i ostao bez njega i novaca...takav ti je život nas koji nemamo sreće