prva pobjeda

Štediša iz BiH pokrenuo ovrhu nad Ljubljanskom bankom od 80.000 $

'ljubljanska banka'
Arhiva VL
21.06.2012.
u 23:30

Riječ je o vrlo neugodnom postupku za svakog dužnika, posebno za jednu banku u EU, kazao nam je odvjetnik Franc Bucik

Sud u Ljubljani odredio je za početak srpnja ovrhu nad pokretnom imovinom Ljubljanske banke zbog spora koji je protiv te banke pokrenuo i dobio štediša iz Bosne i Hercegovine.

– Riječ je o vrlo neugodnom postupku za svakog dužnika, pogotovu za jednu banku u EU u vremenu europske bankarske krize. Ni država Slovenija ne bi smjela ostati indiferentna – kazao nam je Franc Bucik, odvjetnik iz Slovenije, koji je prvi u Sloveniji dobio pravomoćnu presudu protiv Ljubljanske banke, ali se nije naplatio.

Sporovi po cijeloj Europi

Još 23. listopada 2010. godine pravomoćnim je rješenjem Sud u Ljubljani naredio banci da štediši iz Sarajeva isplati 81.118 dolara njegove štednje s pripadajućim kamatama! Kako banka od tada nije postupila po nalogu Suda, odvjetnik je pokrenuo postupak ovrhe nad imovinom banke. Sudski bi ovršitelji trebali početkom srpnja popisati i zaplijeniti pokretnu imovinu banke i na taj način krenuti u prisilnu naplatu. Slovenija je 1993. zabranila sve parnice povezane uz staru štednju u Sloveniji, a zabrana je trajala punih 16 godina, sve dok je nije ukinuo tamošnji Ustavni sud u prosincu 2009. Za to vrijeme prevareni su građani pokretali sporove u Italiji, Hrvatskoj, Njemačkoj i Strasbourgu, a tek rijetki uspjeli su se naplatiti zapljenom imovine banke uglavnom u hrvatskim filijalama. Bosanski je štediša također pokrenuo spor u Njemačkoj prije 15 godina, s time što je slovenski sud presudu iz Njemačke potvrdio u njegovu korist. Inače, Nijemci su konkretan slučaj opisali na više tisuća stranica, a Ljubljansku je banku u sporu zastupalo čak pet odvjetnika, uglavnom stranaca. No, pokazalo se da ni nakon pravomoćne presude štediša nije mogao naplatiti potraživanja.

Ne pokrivaju cijeli dug

Problem je u tome što je Ljubljanska banka svoju imovinu prenijela na Novu ljubljansku banku, a ona sama nije proglasila stečaj kako bi spriječila mogućnost da isplata devizne štednje postane obveza slovenske države. U srpnju će ovršitelji sjesti na pokretnu imovinu Ljubljanske banke, koja sigurno neće pokriti dug, ali bi mogla burno odjeknuti u europskim bankarskim krugovima. Slovenija tvrdi da oko 132 tisuće štediša Ljubljanske banke u Zagrebu potražuje 175 milijuna eura, a oko 165 tisuća deviznih štediša iz Bosne i Hercegovine oko 90 milijuna eura. Hrvatski odvjetnici spominju da je dug prema štedišama iz Hrvatske narastao na oko 300 milijuna eura s kamatama.

Ključne riječi

Komentara 33

DU
Deleted user
23:36 21.06.2012.

Štediše iz BiH su ostale bukvalno praznih ruku kad se radilo o sarajevskoj filijali - iako postoje i dan danas security protokoli o transportima devizne gotovine iz aerodroma Butmir (Sarajevo) u smjeru Ljubljana. I makedonski štediše su također ostali prikraćeni, iako tamo rata uopće nije bilo. Take money and run! - tako su ljubljanski bankari presjekli užad i otplovili s uštedama. Uz opasku da RH nikad nije dozvolila povratak Ljubljanskoj banci, dok je BiH čak i to napravila, godine 93. pod nejasnim koruptivnim okolnostima vjerojatno, kad je cijeloj grupi NLB dozvoljen come back. I usprkos tome, štediše su ignorirali i dalje... Od muke su prolijevali slovenske jogurte i mlijeko kad bi npr. Kučan posjećivao službeno Sarajevo.

Avatar Aristarh
Aristarh
23:48 21.06.2012.

"Slovenija je 1993. zabranila sve parnice povezane uz staru štednju u Sloveniji," Čudna je bila ta 1993. Meni su te godine sa višeg suda iz Maribora poslali presudu u ime naroda; ..da se moram iseliti iz stana u Sloveniju čim završim tek započetu kuću u Hrvatskoj. Sada je ipak malo drugačije. Vremena su se promijenila. Bar tako izgleda. Trenutno je panika u Sloveniji jer se smanjuju mirovine svima 8%, a kraj krizi se ne vidi. Kao u pjesmi....nije više tako ohola...sada mnogo lakše kaže da"...

TE
Testera
09:14 22.06.2012.

Tužite bandite i skinite mi gaće.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije