Zastupnik IDS-a u Europskom parlamentu Ivan Jakovčić na plenarnoj sjednici predstavio je svoje izvješće o Strategiji EU-a za jadransko-jonsku makroregiju.
“30. lipnja 2006. u Puli smo osnovali Jadransku euroregiju. 27 regija uz Jadransko i Jonsko more odlučilo je surađivati vidjevši u toj suradnji razvojnu šansu. Te iste regije 2010. pripremile su i Odboru regija ponudile Strategiju EU-a za jadransku i jonsku regiju po uzoru na Baltičku i Dunavsku strategiju. Desetak godina poslije, 2015. talijansko predsjedništvo EU-a lansiralo je strategiju za jadransko i jonsko more. O toj Strategiji danas raspravljamo.
Ona obuhvaća četiri zemlje članice: Italija, Slovenija, Hrvatska i Grčka, te četiri zemlje kandidatkinje i potencijalne kandidatkinje za članstvo u EU-u: Srbija, Crna Gora, Albanija i BiH. To pokazuje važnost i složenost Strategije koja je, ujedno, i “laboratorij” za pripremu tih zemalja za ulazak u EU. “
Strategija počiva na četiri stupa: plavi rast, povezivanje regije, kvaliteta okoliša te održiv i konkurentan turizam.
“Razvoj infrastrukture, stup koji koordiniraju Italija i Srbija, od iznimne je važnosti. Poseban značaj pridajem cjelovitom povezivanju regije. Nedvojbeno je da nam trebaju koridori poput jadransko-jonskog ,kako njegov zapadni krak u Italiji tako i njegov istočni dio od Trsta do Atene. Potrebne su nam i poveznice između Iberijskog, Apeninskog i Balkanskog poluotoka.”
Jakovčić je posebno naglasio važnost razvoja konkurentnog turizma i brodogradnje na području jadransko-jonske makroregije.
“Kratka sezonalnost turizma naš je zajednički problem. Promocijom naše kulturne i poljoprivredne ponude te novim turističkim proizvodima možemo produžiti turističku sezonu. Tu je i “plavi rast”. Vratimo se brodogradnji koja je zapostavljena i gotovo zaboravljena. Brodogradnja je dobra europska industrija i moramo razgovarati o tome kako joj pomoći. Ribarstvo i akvakultura također su važni na području cijele regije.”
Jakovčić je govorio i o četvrtom tematskom stupu Strategije: o zaštiti okoliša.
“Svi smo iznimno senzibilizirani za zaštitu okoliša. Svima nam je stalo da naša mora, Jadransko i Jonsko, budu čista i zaštićena, pogotovo od eksploatacije koja se može predvidjeti u skoroj budućnosti.”
>> 'Hrvatska može biti motor među zemljama u regiji'
Sta radi dorh kako je moguce da ovaj jos nije u zatvoru. Kajin ce dobiti slom zivaca. Nikoga kriminal ne interesir