Dječačko sjemenište

Subotom se ne izlazi u grad, nego se čisti samostan

sjemenište
Foto: Marko Jurinec/Pixsell
1/3
17.02.2011.
u 15:20

– Kapucini su mi velika podrška, uvijek s njima mogu o svemu razgovarati i dobro su me primili – kaže Radovan Baketarić, učenik 3. razreda

Ustajanje u 6.30, molitva u 6.40, odlazak u školu u 7, u školi do 13.30, ručak, slobodno vrijeme od 14.30 do 16, a u 16 učenje koje traje dva sata. U 18.15 počinju večernja molitva i krunica, misa je u 19 sati, u 20 sati večera, u 22 sata odlazak na spavanje. Subotom se ne izlazi, nego se čisti. Ovakav dnevni raspored većini je srednjoškolaca znanstvena fantastika. No, nekima među njima to je svakodnevni život. Oni svoje dane provode u Centru za duhovna zvanja Konvikt sv. Josipa kod kapucina u Varaždinu. Jedanaestorica mladića iz Rame u Bosni i Hercegovini odlučila su se upoznati sa životom kapucina, a neki od njih vjerojatno će postati i svećenici.

– Zanimalo me kako kapucini žive, a za ovo sam sjemenište čuo od mojih sumještana koji su ovdje već bili. U mojoj obitelji nema svećenika ni redovnica, ali mi je svećenik krsni kum. Hoću li i ja njegovim putem, još ne znam – kaže Jure Knežević, učenik prvoga razreda Gospodarske škole. Svećenički život pak mami Radovana Baketarića, učenika 3. razreda Strojarske i prometne škole.

– Moj je poziv bio da idem u samostan. Bio sam mirno dijete, uvijek sam mirnije živio, a htio sam tako i dalje. Želio sam ovdje otkriti samoga sebe. Kapucini su mi velika podrška, uvijek s njima mogu o svemu razgovarati i dobro su me primili, što mi je vrlo važno, jer sam rano otišao od roditelja. Ako Bog da, nastavljam dalje na tom putu. Naši vršnjaci su nas isprva čudno gledali, ispitivali nas zašto smo ovamo došli, koji je razlog, ali sada su se već navikli – rekao je R. Baketarić. Duhovnih zvanja sve je manje, na što je nedavno upozorio i varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak.

– Svi redovi imaju manjak duhovnih zvanja. Smatramo da je to zbog toga što danas u obitelji nema vjerskog odgoja onoliko koliko je nekada bilo. Danas više nema ni mnogo obitelji s više djece, većinom ih je u obiteljima dvoje ili jedno, pa će roditelji teško poslati dijete u sjemenište. Malo je tu i neznanja, jer mnogi ne znaju što je sjemenište i uglavnom se misli, ako je netko u sjemeništu, da je predodređen za svećenika i nema više nikakva izbora, pa su roditelji malo u strahu. Osim toga, u adolescentskoj dobi mladi još ne znaju što žele biti, koji je njihov put, a u sjemeništu postoji određeni raspored koji valja poštivati, dosta je i odricanja, što je mladima teško prihvatiti. U sjemeništu se moraju odreći i većine vlastita vremena, ne mogu raditi što hoće niti otići van kad žele – kaže fra Goran Rukavina, župnik varaždinske župe svetoga Vida, koji skrbi o sjemeništarcima. Objašnjava kako je sjemenište ustanova koja pripravlja mlade ljude za eventualno duhovno zvanje.

– Đaci dolaze k nama, ne bi li na taj način djelomice upoznali naš redovnički život. Upisuju srednje škole ovisno o ocjenama s kakvima dolaze iz osnovne škole i kasnije, ako se opredijele, odlaze u postulaturu. To je vrijeme 4. razreda, kada su maturanti. Nakon završene srednje škole, nakon te postulature, onaj tko želi može otići u novicijat – objašnjava fra Goran. I on je "dijete sjemeništa", u koje je došao 1991. godine. Tu je bio četiri i pol godine.

– Došao sam iz Bjelovara, iz gradske sredine, u fratre. Čovjek se prije svega ovdje nauči zajedništvu, naučiš da ne možeš raditi što ti hoćeš, da moraš s drugima surađivati. Fratri te nauče dnevnom redu, da za sve postoji određeno vrijeme, za učenje, zabavu... U toj dobi naučio sam sve što se tiče liturgije. Tada je tu bio pater Jerko Jerec, koji je zaista bio strog i u pogledu misa i sakristije. Bio sam sakristan ovdje sve četiri godine. U početku mi je nedostajalo izaći van, otići gdje hoću, ali najviše mi je nedostajao vlastiti dom. Čekali smo blagdane da odemo kući, no ako si ovdje sa srcem, onda se s radošću i vraćaš – kaže fra G. Rukavina. Kako bi mladima što više približili duhovni poziv, kapucini su otvorili i internetsku stranicu.

– Obično se kaže kako su samostani zatvoreni pa mladi ljudi nemaju prilike upoznati takav život. Postali smo svjesni da su mediji vrlo važni i da moramo početi djelovati na taj način. Tako smo mi u našoj provinciji unazad nekoliko godina otvorili internetsku stranicu, pa je dosta mladih tako doznalo nešto o nama. Naša župa izdala je i knjigu "Franjevci kapucini" kojoj je cilj približiti mladima tko su franjevci kapucini i što je to duhovno zvanje – istaknuo je fra Goran Rukavina.

Ključne riječi

Komentara 2

PE
pemica
17:50 18.02.2011.

Postovanje ovim mladicima, oni su moralna nada u Hrvatskoj.

OB
-obrisani-
19:26 18.02.2011.

Pedofili.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije