Zastupnici u Europskom parlamentu danas su zatražilu opsežnu procjenu učinaka zimskog i ljetnog računanja vremena, te ukidanje te prakse ako se pokaže da je štetna ili neučinkovita.
Dio javnosti, ukazuju građanske incijative, zabrinut je zbog učinaka promjena računanja vremena koja se trenutno radi u posljednjem vikendu ožujka i listopada. Brojne studije nisu uspjele doći do konačnog zaključka o štetnosti takve prakse, ali su ipak ukazale na određene negativne učinke po ljude, upozoravaju europarlamentarci.
Premijer Plenković u Europskom parlamentu:
Zastupnica Dubravka Šuica u raspravi je naglasila kako se zalaže za ljetno računanje vremena, no cijeli problem treba dodatno istražiti.
- Potpisala sam amandman kojim tražimo preispitivanje računanja vremena i daljnju analizu točnih čimbenika utjecaja na ljudsko zdravlje, no zalažem se za to da se uvede jedinstveni sustav računanja vremena na razini Europske unije. Nadam se da većina građana Unije ali i Hrvatske podržava jedinstveno računanje vremena, a današnjim glasovanjem smo Komisiji poslali rezoluciju na reviziju. Podržavam istraživanje, ali osobno se zalažem za ljetno računanje vremena i vjerujem da će rezultati istraživanja to i dokazati - rekla je Šuica.
Zastupnik Davor Škrlec, kao član radne skupine sastavljene od pojedinih zastupnika iz svih osam političkih grupacija Europskog parlamenta iz različitih država članica, zalaže se za ukidanje polugodišnjeg pomicanja sata jer smatra kako je ta praksa zastarjela i ide na štetu građanima. Podsjetimo, tijekom listopada 2016. godine njegov ured proveo je istraživanje treba li takvu praksu zadržati ili prekinuti u Hrvatskoj, pri čemu se 85% ispitanika izjasnilo kako je potrebno ukinuti ljetno i zimsko računanje vremena navodeći štetne razloge poput zdravstvenih tegoba, problema u prometu i poteškoća pri izvršavanju svakodnevnih obaveza.
- Današnjom rezolucijom o ljetnom računanju vremena htjeli smo poslati snažan poziv Europskoj komisiji kako je došlo vrijeme da zaustavimo štetnu praksu pomicanja kazaljki na satu dvaput godišnje. U svrhu bolje regulacije, potrebno je ukinuti ili mijenjati zakone koji nemaju željeni učinak ili su čak štetni za mnoge građane. Brojne studije, uključujući i studiju koju je dao izraditi Europski parlament u listopadu prošle godine, nisu uspjele dokazati nikakve pozitivne efekte promjene sata, no utvrdile su negativne efekte na ljudsko zdravlje, poljoprivredu i sigurnost u prometu. Prednosti takve prakse su tek marginalne dok su negativne posljedice za zdravlje mnogo ozbiljnije nego što smo smatrali do sada - rekao je Škrlec.
Zna li gospođa Šuica koje je ljetno računanje vremena. Takozvano zimsko računanje vremena je stvarno ono je promijenjeno u ljetno i zimsko , pogledajte stare sunčane satove ili stanite točno u podne i pogledajte sjenu