Svjetlosno onečišćenje utječe na kratkovidnost šezdeset posto učenika OŠ Grabrik. Pokazalo je to istraživanje koje je provela njihova kolegica Monika Vaško sa svojom mentoricom Slađanom Cvitičanin. Ispitano je 219 učenika od prvog do osmog razreda od kojih je 82 posto bez dioptrije. U kategoriji samostalnih istraživačkih radova na državnom natjecanju iz biologije, karlovačka osnovka osvojila je treće mjesto.
– Na prostoru oko naše škole nalazi se šest tipova rasvjete s ukupno 26 rasvjetnih tijela. Neravnomjerno su raspoređena, a četiri tipa onečišćuju okoliš. Istraživanje je pokazalo i da svjetlosno onečišćenje utječe na kratkovidost, ali ne i dalekovidnost, te da podjednaki utjecaj imaju sobna i vanjska rasvjeta – rekla je Monika Vaško zadovoljna što je svojim projektom upozorila na veliki problem o kojem se u Hrvatskoj tek počelo govoriti i raspravljati. U našoj zemlji dosad nije napravljeno ni jedno istraživanje, iako svjetska kažu da je pojava kratkovidnosti učestalija zadnja dva desetljeća.
– Vrlo sam ponosna na ovaj projekt i Monikino ostvarenje. Riječ je o malom uzorku, ali krenuli smo najprije od naše ustanove. Nećemo na tome stati i sigurno ćemo proširiti istraživanje na razinu karlovačkih škola – najavila je profesorica biologije i kemije Slađana Cvitičanin. Zadovoljna je projektom još jedne svoje učenice. Lara Manojlović istražila je prostiranje Panonskog mora na području županije.
– Volim geografiju i biologiju, a kako sam slučajno naišla na fosilne ostatke, odlučila sam se time ozbiljnije pozabaviti. Najveća nalazišta nalaze se u Reštovu, špilji Vrlovka, Hrnetić Novakima, na Borlinu, u Šišljaviću i Šabarić Brdu – otkrila je karlovačka osnovka.