Somalski pirati, koji su od početka ove godine, prema procjeni Ujedinjenih naroda dobili više od 120 milijuna dolara od otkupnina, u pravilu prolaze već cijeli niz godina nekažnjeno za svoj kriminal. To je već dulje vrijeme mobiliziralo najjače države svijeta u traženju primjerenog odgovora na moderno piratstvo i štete koje ono čini, ponajprije vlasnicima brodova.
Samo u posljednja dva mjeseca somalski su pirati napali 32 broda, a kako bi ih se zaustavilo, osim napada s mora na ove razbojnike, međunarodne snage razmatraju udar i s kopna.
I dok se traži najbolji način odgovora na sve češće oružane otmice brodova u režiji somalskih pirata, vodeći američki mornarički zapovjednik za područje Perzijskog zaljeva i Indijskog oceana Bill Gortney drži da bi napad s kopna bio veliki neuspjeh međunarodnih snaga.
Kako je taj viceadmiral procijenio, najveći problem kopnenog napada na pirate bilo bi njihovo teško raspoznavanje od civila, koji bi u jednoj takvoj oružanoj intervenciji mogli u velikoj mjeri stradati zbog nemogućnosti identifikacije. Pirati ne nose odoru niti su to vojnici, oni su najčešće odjeveni kao obični ljudi i teško ih je, ako ne nose oružje, raspoznati. Napad s kopna u takvim uvjetima donio bi brojne žrtve i među nevinim civilima, ističe.
Prema njegovu viđenju, najbolje rješenje problema s piratima jest da se brodarske kompanije same osiguraju - opremanjem brodova naoružanjem i osobama osposobljenim za rukovanje njime.
Tako će, drži mornarički časnik, spriječiti mogućnosti i pokušaje otmica znatno više nego sada.
No, unatoč njegovom iskazu iznesenom na konferenciji o sigurnosti u Perzijskom zaljevu u gradu Bahrainu na kojemu nazoče predstavnici civilne i vojne vlasti 25 država svijeta, sve je glasniji zahtjev za brzu vojnu akciju usmjerenu prema gušenju piratstva uz obale Somalije.
Predlaže se i cjelovita vojna blokada svih plovila uz somalsku obalu, koju bi osiguravala američka Peta flota, a ne odustaje se i od mogućeg granatiranja kampova pirata na kopnu.
Oslodođen grčki tanker
Somalski pirati oslobodili su jedan grčki tanker otet u listopadu, a drži se da su tri člana posade mrtvi, doznaje se od kenijskog pomorskog izvora u subotu.
"Pirati su pustili MT Action", naveo je u priopćenju dužnosnik kenijskog programa pomoći duž obala istočne Afrike.
"Strahuje se da su tri člana posade izgubila živote u nepoznatim okolnostima", dodao je.
MT Action, grčki tanker s dvadeset članova posade, otet je 10. listopada u Adenskom zaljevu. Zasad nije poznato je li za njegovo oslobađanje plaćena otkupnina.
(Hina)