– Hrvatska i Srbija učinit će sve da pitanje nestalih bude riješeno, da na taj način pokažemo kako se brinemo o žrtvama rata i onima koji su ostali iza njih – složili su se predsjednik Republike Hrvatske Ivo Josipović i njegov gost, srbijanski predsjednik Boris Tadić, koji je u srijedu započeo svoj dvodnevni službeni posjet Hrvatskoj.
Povratak tehničko pitanje
Iako je protokol malo kasnio, jer je Tadić navodno zaspao, ipak je sve teklo kao što je planirano i dvojica predsjednika nakon sastanka poslala su snažne političke poruke iz kojih se može iščitati da se na svim poljima suradnja dobro razvija, a konkretna rješenja donijet će vlade dviju zemalja.
>>Tadić: Roba iz Srbije teško dolazi na hrvatske police
– Pitanje pronalaženja tijela ubijenih civilizacijski je zahtjev i svi imamo obvezu da se to dovrši. Bez otkrivanja sudbine nestalih proces pomirenja i pune suradnje neće biti dovršen. To je jasno svima i u Hrvatskoj i u Srbiji – rekao je Josipović, a Tadić je dodao da se u Srbiji na razini institucija čini sve da se uđe u trag nestalima, da se pronađu grobovi u kojima su pokopani i da se identifikacija što prije provede.
No, osim razrješenja sudbine nestalih, pred Hrvatskom i Srbijom i dalje su i pitanja povratka prognanih i izbjeglih, sukcesija, grobnice, povrat kulturnog blaga i zaštita nacionalnih manjina u obje države.
Josipović smatra da će konačna odluka ljudi o tome žele li se vratiti ili nastaviti život u Srbiji pretvoriti pitanje izbjeglica od političkog u tehničko. S tim se složila i premijerka Kosor, koja je s Tadićem razgovarala nakon Josipovića. Ona je izrazila zadovoljstvo dobrim napretkom u borbi protiv organiziranog kriminala dviju zemalja, rekla je i kako je dogovorena potpora koja će se dati BiH za njezinu budućnost, a najavila je i skori trilateralni sastanak dviju zemalja sa Slovenijom, koji bi se trebao održati u Srbiji.
Tadić je ponovio da Srbija čini sve što je u njezinoj moći kako bi uhitila i međunarodnom sudu u Haagu predala dvojicu preostalih osumnjičenika za ratne zločine – Gorana Hadžića i Ratka Mladića, a o povlačenju međusobnih tužbi rekao je da je to u nadležnosti vlada, ali i da se Srbija zalaže za izvansudsko, bilateralno rješenje koje će jamčiti da svi odgovorni za zločine budu i kažnjeni.
Spomen-ploče na logore
– Postavljanje spomen-ploča na bivšim logorima Begejci i Stajićevo u proceduri je i vjerujem da će doći i taj dan – rekao je Tadić te naglasio da srbijanska tijela istražuju događaje u tim logorima u kojima su bili zatočeni hrvatski zarobljenici.
Predsjednici će danas govoriti na gospodarskom forumu koji okuplja predstavnike više od 120 poduzeća kako bi poduprli uzajamne interese za poslovnu suradnju. Dan će provesti u Krnjaku, Gračacu i manastiru Krupa, a navečer će se u Muzeju za umjetnost i obrt okupiti kulturna, estradna, medijska i društvena krema na zajedničkom druženju s gostima iz Srbije.
sta tebe doktorice briga ko je lojalan, jel mozda to uslov za mirovinu?