Hrvatska liga za borbu protiv raka opravdano je ovogodišnji studeni, mjesec borbe protiv zloćudnih bolesti, posvetila raku jajnika radi educiranja žene o toj smrtonosnoj bolesti. Obolijeva ih sve više - zbog neznanja!
Ta je vrsta zloćudne bolesti na prvome mjestu uzroka smrtnosti u žena s rakom spolnih organa, a na šestomu mjestu uzročnika smrti u žena oboljelih od malignih bolesti. Tumor jajnika obuhvaća do 10 posto svih zloćudnih tumora u žena, a godišnje se na 100.000 žena otkrije oko 16 novooboljelih, tj. više od 500 novooboljelih, uglavnom starijih. Tri četvrtine novootkrivenih bolesnica dolaze k liječniku s uznapredovalim stupnjem bolesti, kad je mogućnost preživljenja znatno smanjena.
- Tumor se može razvijati od pet do 10 godina a da žena i ne zna da ima rak jajnika! Iako medicina još ne zna pouzdano koji su vanjski uzroci te vrste raka, njegovu nastanku pridonosi smanjenje hormonskog rada jajnika. Oko 60 posto zloćudnih tumora jajnika javlja se nakon menopauze, više od 20 posto u reproduktivnoj fazi života, a sve je više oboljelih među mladim djevojkama! Više od trećine bolesnica ima obiteljsku sklonost prema toj vrsti raka, a više od tri četvrtine njih već su rađale. Vrlo često obolijevaju žene s dobroćudnim, obično cističnim tumorima jajnika, a znatno su rjeđi tumori jajnika, koji su posljedica embrionalnih poremećaja - kazao je dr. sc. Damir Eljuga, ginekolog onkolog Klinike za tumore i tajnik Hrvatske lige protiv raka.
Svaki treći ili četvrti rak metastazira, a najčešće se proširi na želudac, crijevo, dojku ili pluća. On se može razviti iz svih normalnih tkiva jajnika, katkad još i prije rođenja tijekom rasta ženskog ploda u maternici. Tumor može biti na jednom, sve češće na oba jajnika istodobno, a kad je na jednom, ubrzo metastazira na drugi. Isprva on raste polako i nema jasnih simptoma bolesti, a kasnije se širi u jajovod, maternicu, malu zdjelicu, crijevo, potrbušnicu i ostale trbušne organe.
Za uznapredovali rak jajnika karakteristični su povećani limfni čvorovi u trbuhu, preponama, na vratu i u udubini iznad ključne kosti, a postupno slabljenje obrambenih snaga tijela pogoduje brzom širenju bolesti. U trbušnoj se šupljini često nakuplja više litara slobodne tekućine sa zloćudnim stanicama (ascites), što otežava opće stanje bolesnice. Kad se pojave tzv. udaljene metastaze, većinom u jetri, kostima, plućima i mozgu, slabi su izgledi za preživljenje. Naš sugovornik upozorio je da je to jedan od najzloćudnijih - tihi ubojica, jer isprva nema gotovo nikakvih simptoma, a kad se pojave, bolest je jako uznapredovala.
Piše Gordana REBIĆ