Volodimir Zelenski, koji je u nedjelju na predsjedničkim izborima do nogu potukao Petra Porošenka, najveća je enigma globalne političke scene. Nitko naime ne može sa sigurnošću reći kakvu će politiku Zelenski voditi u sljedećih pet godina, i u kojem će smjeru odvesti Ukrajinu.
Obećanja i razočaranja
Iako je poznat kao glumac i komičar, posebice po svojoj ulozi predsjednika Ukrajine u televizijskoj seriji “Sluga naroda”, Zelenski je diplomirao pravo, no nikada nije radio kao odvjetnik ili sudac. Rođen je 1978., a njegov otac bio je šef odjela za kibernetiku Instituta za ekonomiju. Inače, otac i majka su mu židovske vjere, pa je Izrael već pozdravio njegov izbor za predsjednika tvrdnjom kako Židovi sada vode dvije države, Izrael i Ukrajinu.
Zelenski je od mladosti bio opsjednut komedijom. Već sa 17 godina pobijedio je na lokalnom natjecanju komičara, ai potom osnovao Kvartal 95, neformalni tim komičara s kojim je nastupao diljem Ukrajine i zemalja nastalih raspadom SSSR-a. Tijekom 2003. Kvartal 95 počinje s produkcijom TV sadržaja i humorističnih emisija, no stvarnu slavu ova tvrtka i sam Zelenski stekli su 2015. kada se počela emitirati serija “Sluga naroda”. Zelenski glumi srednjoškolskog nastavnika povijesti koji igrom slučaja postaje predsjednikom Ukrajine i hvata se u koštac s problemima kroz koje država prolazi.
Serija “Sluga naroda” jedan je od najuspješnijih televizijskih projekata u ukrajinskoj povijesti, što je Zelenskom osiguralo ne samo veliku popularnost već i prilično velik imetak koji se danas mjeri u milijunima dolara. Osiguralo mu je i bliskost s oligarhom Ihorom Kolomojskim, vlasnikom televizijske postaje Kanal 1+1, na kojoj se serija emitirala. Upravo je bliskost s Kolomojskim, milijarderom i jednim od najjačih oligarha Ukrajine, bila činjenica na koju su upozoravali Porošenkovi pristaše.
Stvarni stav Zelenskog prema političkim problemima nitko doista ne zna. Ni sam Zelenski nije ih iznosio tvrdeći kako “bez obećanja nema ni razočaranja”. Činjenica je kako se velikom dijelu međunarodne zajednice ovakav stav Zelenskog nije svidio jer ne znaju što se od njega može očekivati. Tako je i Angela Merkel nekoliko dana prije izbora u Ukrajini primila u posjet Porošenka, ali ne i samog Zelenskog, šaljući tako ukrajinskim biračima signal. Koji očito nije upalio jer Zelenski je pobijedio sa 73 posto glasova.
Milijun dolara za vojnike
Ono što je prilično jasno jest da Zelenski nema tvrd stav prema Rusima, već očito ide prema nekom obliku pomirenja i normalizacije stanja. I taj stav nije od jučer. Naime, Zelenski je s jedne strane istupao pozivajući se na patriotizam Ukrajine, donirao je početkom rata na istoku zemlje oko milijun dolara ukrajinskim obrambenim snagama, ali je u isto vrijeme i vrlo glasno istupio protiv nastojanja ministarstva kulture u Kijevu da se ruskim umjetnicima zabrani nastupanje u Ukrajini. Već godinama Zelenski ima vrlo odmjeren i izbalansiran, pomirljiv stav prema Rusima i Rusiji, a najavio je i kako će zaustaviti sukobe na istoku zemlje. Ovakva miroljubiva opcija odgovara svima, pa je Moskva pozdravila njegovu pobjedu na predsjedničkim izborima.
VIDEO Što se krije u torbi koju nosi Putinov tjelohranitelj:
Kad se ne zna ne izdaje istina onda se da pisti i špekulirati do iznemoglosti . Zelenski je s jedne strane istupao pozivajući se na patriotizam Ukrajine, donirao je početkom rata na istoku zemlje oko """milijun dolara ukrajinskim obrambenim snagamaama "" Sve je jasno ostaje lizač zapada. I naravno protivnik Rusije i to je jasno kao sunce… Jer za to se dobija samo jaka nagrada i poštovanje prijatelja koji će ga braniti . Naravno ne i obraniti zaista u pravom ratu.