Osvojit ću vlast i pokrenuti Hrvatsku na pravi način. Idem na izbore, jedna je od prvih rečenica Ivice Todorića nakon izlaska iz Remetinca. A tom je rečenicom, blago rečeno, šokirao javnost. Jer, iako presumpcija nevinosti vrijedi za sve, pa i za njega, te iako je pred njim dug put dokazivanja da nije počinio to za što ga se sada sumnjiči, ipak je on čovjek koji na sebi nosi krimen od 1,1 milijardu kuna. Za toliki iznos je, prema sumnjama tužiteljstva, oštetio Agrokor, svoju sada već bivšu tvrtku.
Bez srama
Stoga je poprilično šokantno što čovjek kojega se sumnjiči za toliku štetu i lažiranje financijskih izvješća Agrokora, jedne od najbitnijih tvrtki hrvatske ekonomije, smatra da je upravo on rješenje za ekonomski devastiranu Hrvatsku. Te što bez imalo srama najavljuje svoju političku kandidaturu, koliko god iracionalna bila.
Politički analitičar Žarko Puhovski najavu Todorićeve kandidature smatra dokazom da je “gazda” izgubio kontakt sa stvarnim svijetom.
– Meni se već u nekoliko njegovih istupa učinilo da on živi u nekakvim fantazmagorijama i sada se to potvrdilo. On ima dovoljno posla da se brani na sudu, a ne vjerujem ni da bi dobio podršku birača. Nije je imao ni kada je bio ekonomski najjači – uvjeren je Puhovski. Podsjeća da je Todorić i prije najavljivao politički angažman, da se pričalo da će kandidirati bivšeg glavnog državnog odvjetnika Radovana Ortynskog, ali sve je, kaže, palo u vodu kada su istraživanja pokazala da nema šanse za izborni uspjeh. Puhovski je uvjeren i da Todorić svojom kandidaturom ne može naštetiti Andreju Plenkoviću.
– Može mu jedino učiniti korist, tako da ocrni stari, Tuđmanov HDZ, s kojim je on pokrenuo sve svoje mešetarije. Time bi Plenkoviću olakšao put prema liberalnoj strani odnosno centru – tumači Puhovski.
Na Todorićevu najavu, u HDZ-u su reagirali suzdržano.
– Svatko tko po pravilima zakona nije osuđen, može se kandidirati. Neka se kandidira, pa ćemo vidjeti kako će proći – rekao je ministar prometa Oleg Butković. Slično je reagirao i šef HDZ-ova kluba zastupnika Branko Bačić, koji je samo dodao da sumnja u Todorićevu izbornu pobjedu.
Nešto rječitija bila je oporba pa je šef SDP-a Davor Bernardić kazao kako će biti zanimljivo čuti što će Todorić reći o tajnim sastancima s Plenkovićem, Zdravkom Marićem i drugima.
Ivica Todorić izlazi iz Remetinca
– Treba gledati i tko su mu bili politički sponzori te kako je došlo do afere Borg, tko su glavni akteri i kakve su financijske posljedice koje, nažalost, cijela Hrvatska počinje polako osjećati – komentirao je Bernardić. I dok s jedne strane, očito živeći u mjehuru od sapunice, Todorić mašta o osvajanju političkog Olimpa, s druge strane nema potrebe objasniti odakle mu 7,5 milijuna kuna za jamstvo. Riječ je o popriličnom iznosu koji je uspio skupiti u samo pet dana, pa nije čudno što javnost zanima odakle mu novac jer su obitelji Todorić blokirane gotovo sve nekretnine u vlasništvu i bankovni računi. Osim toga, Todorić je tijekom boravka u Londonu više puta isticao da nema novca, no ni tada nije odgovorio, ako nema novca, tko mu je financirao jednogodišnji boravak u engleskoj prijestolnici i plaćao skupocjene satnice njegovih britanskih odvjetnika. Njegova je obrana danima javno govorila da on nema novca, a na pitanje kako je onda skupio traženi novac za jamstvo, lakonski je odgovorila:
– Mi smo pravni, a ne financijski savjetnici, a novac su mu dali prijatelji! Tko su ti tajanstveni prijatelji, nije htio reći ni Todorić.
– Za jamčevinu mi je pomoglo jako puno ljudi, javljali su se i nepoznati. Nije fer da sada o tome govorim, sve ćete saznati. Znam samo da je dio novca dao i moj bratić – bilo je sve što je Todorić htio o tome reći.
Uplata netransparentna
Netransparentnost je to tako tipična za Hrvatsku, a da smo iole normalno i pravno uređena država, pitanjem Todorićeve, a i drugih milijunskih jamčevina, pozabavila bi se i Porezna uprava. Jer državu koja se deklarira kao pravna valjda bi trebalo zanimati odakle dolazi basnoslovni novac za nečiju obranu sa slobode, pogotovo kada je tom nekom blokirana sva imovina. No kako sada stvari stoje, država se ne zamara previše time je li Todorić, kao i svi oni prije njega u sličnoj situaciji, novac skupio legalno ili nelegalno. Očito je samo bitno da je jamčevina položena na račun suda te da se Remetinec brzopotezno riješio još jednog VIP zatvorenika. S druge strane, u kuloarima se kao mogući Todorićev spasilac spominje srbijanski tajkun Miroslav Mišković. On je i prije javno govorio da je pomagao obitelji Todorić tijekom afere Agrokor, svojedobno je s Todorićem bio i poslovno povezan, a i sam je ne baš tako davno imao sličnih pravnih problema. Ima li u tim kuloarskim špekulacijama istine, jučer nije bilo moguće provjeriti. U Miškovićevoj tvrtki Delta Holding na pitanje je li Mišković platio Todorićevu jamčevinu jučer su samo odgovorili da nemaju komentara.
Što se tiče mjera opreza koje su uz jamčevinu izrečene Todoriću i pridržava li se toga ili ne, trebala bi kontrolirati policija. To se pogotovo odnosi na zabranu napuštanja Zagreba bez dopuštenja suda. Policija to može kontrolirati tako da mu s vremena na vrijeme nenajavljeno pokuca na vrata, a nepridržavanje uvjeta jamstva vratilo bi Todorića brzopotezno u Remetinec.
ovo necu ni da citam jer to je velika sramota za nasu domovinu Hrvatsku -pogledajte lopinu kak se smije i poslije bjezanja pred sudom ? taj isti sud ga pusta da se sece i smije cijelom hrvatskom narodu