Zastupnik u Skupštini Srbije i predsjednik Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini Tomislav Žigmanov ohrabrujućima je nazvao susret s predsjednicom Hrvatske i njezin boravak u Beogradu na inauguraciji novoga srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića.
„Mislim da je jako važna poruka što je predsjednica bila na inauguraciji, da je proces normalizacije između dvije države poslije godinu dana ponovno pokrenut. I u tom kontekstu želimo vjerovati porukama koje je Vučić tom prigodom izrekao da će se tenzije smanjiti. To je za nas jako važno da ne bismo živjeli stalno kao obilježeni najveći neprijatelji srbijanskoga društva i da se ta stigma s hrvatstva kao nečega negativnog otkloni“, izjavio je Žigmanov komentirajući posjet hrvatske predsjednice Srbiji.
Dodao je kako je hrvatska manjina susret i razgovore Kolinde Grabar Kitarović i novog predsjednika Srbije doživjela kao olakšanje te je dodao kako se nada da će se s riječi prijeći na djela.
Istaknuvši kako će sljedeća prigoda za nastavak dijaloga na planu normalizacije odnosa Srbije i Hrvatske biti već za nekoliko dana u Dubrovniku, čelnik DSHV-a je naveo da vjeruje da će hrvatska manjina biti uključena u te i buduće razgovore.
Prije sudjelovanja na svečanosti inauguracije, gdje je na poziv Vučića bila gost, Kolinda Grabar Kitarović razgovarala je u hrvatskom veleposlanstvu u Beogradu sa Žigmanovim i predsjednikom HNV-a Slavenom Bačićem.
Vojvođanski mediji neutralno su ili afirmativno zabilježili dolazak hrvatske predsjednice u Beograd.
Novosadski portal „021“ prenio je njezine riječi da je inauguraciji srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića prisustvovala, prije svega, radi nastavka i osnaženja međudržavnog dijaloga te da smatra da Hrvatska i Srbija moraju imati stalan i konstruktivan dijalog.
List „Dnevnik“ dodao je njezinu izjavu u kojoj je navela kako je u Srbiju došla „s radošću i nadom“.
"Želim da danas bude prekretnica u odnosima Hrvatske i Srbije", rekla je Grabar-Kitarović, prenio je list.
Predsjednica Hrvatske u Srbiji je boravila i prije točno godinu dana kada je u mjestu Tavankut, na sjeveru Bačke, razgovarala s Vučićem, tada srbijanskim premijerom.
Tada su njih dvoje potpisali Deklaraciju o unapređenju odnosa rješavanju otvorenih pitanja između Republike Hrvatske i Republike Srbije, a Vučić je obećao i rješavanje konkretnih problema hrvatske manjine.
Vodstvo te zajednice ističe međutim da, osim asfaltiranja dviju ulica u Tavankutu i pozitivnih koraka u osiguravanja udžbenika za nastavu na hrvatskom jeziku, drugih većih pomaka u poboljšanju njihova položaja nije bilo.
Čitam ovaj dva komentara koji veze nemaju sa temom.pointmaker i papuk953 vidi se samo na sebe mislite. Ja sam mađar ut Vojvodine i manjina sam i dobro znam kako je biti manjina. Lako vam u Hrcatsku biti Hrvat, aki za mene ijvođanske Hrvati, Šokci i Bunjevci su pravi heroji. Uvek su sa ponosom rekli da su Hrvati čak i tada kada je bilo teško. vojvođanski Hrvati nadaju se da će doći do pomirenje jel tada i njima bi bilo mnogo lakše. Svati već jednom put s aku svađu dvije države štetu donosi hrvatskim nacijama koje žive u Vojvodinu. Nama mađarima je mnogo lakše jel nikad bolje odnos sa Mađarskom nije imao Srbija. Zašto mržnja zašto svađa nek bude i bolhe Hrvatima u Vojvodinu.