Moja djeca su parcijalno cijepljena. Ja sam za svako cjepivo izabrao hoću li ga dati svom djetetu li ne – izjavio je Ivan Vilibor Sinčić prekjučer u razgovoru za Novu TV. Već je prije u javnosti izjavljivao kako su njegova djeca cijepljena djelomično, ne svim cjepivima, a da će se o daljnjim cijepljenjima koja slijede prema kalendaru cijepljenja konzultirati s njihovom pedijatricom.
Za informiranost pacijenata
Mnogi su reagirali na tu izjavu tvrdnjom kako Živi zid javnosti šalje poruke protiv cijepljenja, a vlastitu djecu čelnik stranke cijepi. No valja biti precizan i reći da se Živi zid zalaže za pravo na izbor, odnosno mogućnost odlučivanja uz detaljno informiranje, a ne za ukidanje cijepljenja.
– Mi smo za pravo izbora, kao što ga ima cijela zapadna Europa. Ujedno, u istočnoj Europi, gdje je cijepljenje obavezno, najviše su stope korupcije u zdravstvu. Zalažemo se za informiranost pacijenta, za transparentnost, što znači da pacijentu moraju biti dostupne sve informacije o pojedinom cjepivu kako bi znao s čim se nosi. Nikada nismo rekli da smo protiv cijepljenja, to je laž i takve priče šire samo korumpirani pojedinci – kazao nam je Sinčić.
– Imam sreću što imamo vrhunsku pedijatricu koja nijednom nije reagirala neprofesionalno, već nam je smireno i sa strpljenjem odgovarala na svako postavljeno pitanje. Kada bi svi pedijatri radili na takav način, povjerenje roditelja u sustav bilo bi daleko veće, a samim time i procijepljenost – naglasio je. Dodaje i kako je na temelju razgovora s nekoliko liječnika procijenio da je jedan dio nuspojava rizičniji od mogućih bolesti koje bi se eventualno mogle pojaviti.
– Naslušao sam se mnogo ružnih priča, ali ne bih volio da ljudi donose odluke na temelju mog stava, već savjetujem da svaki roditelj razgovara s više pedijatara i liječnika i na temelju tih razgovora donese vlastitu odluku – poručuje Sinčić.
Činjenica je da nuspojave može izazvati baš svako cjepivo. Praktički sva iz Programa cijepljenja i neovisno o tom programu izazivaju nuspojave u više od deset posto cijepljenih osoba. Međutim, velika većina tih nuspojava je blaga i prolaze same od sebe pa se i ne registriraju, kažu nam vodeći hrvatski epidemiolozi.
– Najviše prijava nuspojava imamo na cjepiva koje sadrže antigene difterije, tetanusa i hripavca, neovisno o tome je li riječ o dvovalentnom Td cjepivu, trovalentnom DTP cjepivu ili šesterovalentnom DTP-IPV-hepB-Hib cjepivu (6u1). U odnosu na broj primijenjenih doza, najmanje prijava dobivamo na cjepivo protiv gripe – doznajemo od dr. Bernarda Kaića, voditelja Službe za epidemiologiju zaraznih bolesti HZJZ-a, uz ogradu da broj prijava nuspojava ne odražava njihovu stvarnu učestalost. Pitali smo epidemiologa može li se djecu cijepiti parcijalno i u kojoj mjeri se to u praksi događa.
– Sve je moguće i sve viđamo. Od cijepljenja prema Programu plus dodatnim cjepivima, preko cijepljenja samo prema Programu, cijepljenja samo nekim cjepivima iz Programa, do necijepljenja – opisuje dr. Kaić.
Što se pak tiče izbora cijepljenja viševalentnim cjepivima ili pojedinačnim cjepivima, Kaić napominje da zadnjih nekoliko godina tog izbora nema jer nije moguće nabaviti neka cjepiva ni u kojem obliku osim u kombiniranom.
– Na primjer, protiv ospica nije moguće cijepiti drukčije nego kombiniranim MPR cjepivom, jer pojedinačnog MPR cjepiva nema na tržištu. Također, već nekoliko godina dojenčad nije moguće cijepiti protiv difterije, tetanusa ili hripavca pojedinačnim cjepivima ili DTP cjepivom, već je moguće cijepiti samo kombiniranim cjepivom „6u1“ s obzirom na činjenicu da nijednu drugu vrstu cjepiva za dojenčad koja sadrži ove antigene nije bilo moguće nabaviti – navodi dr. Kaić.
Kazna 2000 kuna
Zahtjevi za cijepljenje pojedinačnim cjepivima nisu česti, napominje glavni državni epidemiolog. – Nema nikakve dokazane prednosti od zasebne primjene pojedinačnih cjepiva ili kombinacija s manje vrsta antigena, u odnosu na primjenu kombiniranih cjepiva. Naime, jedan od uvjeta za registraciju kombiniranih cjepiva je taj da ne budu inferiorna zasebnoj primjeni pojedinačnih cjepiva u smislu imunogenosti i da ne izazivaju više nuspojava nego isti sastojci primijenjeni zasebno – ističe Kaić.
Inače, propisana je i kazna za necijepljenje u iznosu od 2000 kuna, no malo ih je dosuđenih. Roditelji su većinom u strahu jer svašta pročitaju na internetu, pa liječnici s njima detaljno razgovaraju i nastoje im riješiti dvojbe, nakon čega mnogi ipak odluče cijepiti djecu.
ni jednim. 🖕🏻