Na ovogodišnjem Svjetskom gospodarskom forumu (WEF) koji se održavao u švicarskom gradu Davosu od 22. do 25. siječnja moglo se čuti nekoliko neuobičajenih ideja koje su naišle na podršku onih koji vrlo često kritiziraju skup u Davosu. To su ideje o kraćem radnom tjednu i višim porezima za bogate.
Dvojica su stručnjaka u Davosu tako rekla da bi četverodnevni radni tjedan imao vrlo pozitivan utjecaj na produktivnost gospodarstava diljem svijeta.
Jedan od njih je Adam Grant, psiholog iz Pennsylvanije u SAD-u, koji tvrdi da "postoje eksperimenti koji pokazuju, ako smanjimo broj radnih sati, da će ljudi moći fokusirati svoju pažnju te će napraviti jednako mnogo, ali često kvalitetnije i kreativnije".
Evo kolike su zapravo plaće po zanimanjima u Njemačkoj
– Također će biti lojalniji prema organizaciji koja je voljna dati mu fleksibilnost da brine o svom životu i izvan posla – dodao je Grant.
Nizozemski povjesničar i ekonomist Rutger Bregman, autor "Utopije za realiste", objasnio je da kraći radni tjedan nije zapravo ni toliko radikalna ideja te da su je iznosili brojni političari i intelektualci u povijesti.
– Sve do 1970-ih, desetljećima su svi vodeći ekonomisti, filozofi, sociolozi vjerovali da ćemo raditi sve manje i manje – rekao je Bregman.
A upravo on je bio i autor druge ideje koju se teško može proglasiti radikalnom, ali ju je iznio toliko jasno da je izazvala odjek. Bregman je rekao da je začuđen kako nitko u Davosu nije govorio o oporezivanju bogatih.
– Čujem ljude da govore jezikom participacije, pravde, jednakosti, transparentnosti, ali gotovo nitko ne spominje pravi problem - izbjegavanje poreza, zar ne? I problem toga što bogati ne plaćaju svoj pravedni udio. Osjećam se kao da sam na konferenciji vatrogasaca na kojoj nitko ne smije reći ništa o vodi – rekao je na panelu o nejednakosti. Uz to je naveo primjer SAD-a u 1950-ima kada je zemlja, prema njemu, prosperirala uz visoke poreze.
– Porezi, porezi, porezi. Sve ostalo je sranje po mojem mišljenju – dodao je slikovito.
No bilo je i nekih koji su rekli da misle da Bregman nije u pravu, poput šefa financija Yahooa Kena Goldmana koji tvrdi da su fiskalne politike u globalnom kontekstu dobro provedene te da su stvorile rekordnu zaposlenost.
Inače je godišnji skup u Davosu poznat kao meka liberalne misli i često je na meti optužbi da se tamo donose odluke koje idu na ruku bogatima, nasuprot radnika i "običnih ljudi".
Video: Porez na imovinu: Razlozi 'za' i 'protiv'
Treba nam eliminiranje kradezeovaca i sve bu ok.