prvi bilateralni sastanak

Trump i Putin u pokušaju ostvarivanja boljeg odnosa između dviju država

Putin i Trump
Reuters/PIXSELL
15.07.2018.
u 17:11

Razgovarati će o ruskom miješanju u američke izbore, ruskoj ulozi u ratu u Siriji i Ukrajini, te kontroli nuklearnog naoružanja

Američki i ruski predsjednik Donald Trump i Vladimir Putin sastat će se u ponedjeljak u predsjedničkoj palači u središtu Helsinkija na svom prvom bilateralnom susretu. Sastanak bi trebao početi oko 13 sati, a prije toga obojica čelnika imat će bilateralne razgovore s finskim predsjednikom Saulijem Niinistom.

Putin i Trump najprije će razgovarati u četiri oka u nazočnosti prevoditelja, a onda će im se za radnim ručkom pridružiti njihova brojna izaslanstva. Prije sastanka dvojice predsjednika, sastat će se ministri vanjskih poslova Mike Pompeo i Sergej Lavrov.

Uoči sutrašnjeg sastanka, više tisuća ljudi prosvjedovalo je u nedjelju u finskoj prijestolnici protiv jednog i drugog čelnika.
Ugledni finski dnevnik Helsingin Sanomat pripremio je poruku za obojicu predsjednika. Zakupio je tristotinjak velikih ekrana s porukama na engleskom i ruskom jeziku: "Gospodine predsjedniče, dobro došli u zemlju slobodnog tiska".

Finska je redovito pri vrhu indeksa slobode medija u svijetu, koji svake godine objavljuju Reporteri bez granica.

Za susret Trumpa i Putina vlada golemi medijski interes. Prema podacima finskog ministarstva, akreditirano je ukupno 1436 novinara iz 61 države. Najviše ih je iz Finske, 368, zatim iz Rusije 232 te iz Sjedinjenih Država 195. Dodatno, u pratnji i Putina i Trumpa doći će još nekoliko stotina novinara.

Američki predsjednik Trump prije dolaska u Helsinki boravi u Škotskoj, gdje igra golf na svom imanju, dok će Putin gledati finale Svjetskog nogometnog prvenstva između Hrvatske i Francuske. Očekuje se da će Trump i Putin među ostalim razgovarati o ruskom miješanju u američke izbore, ruskoj ulozi u ratu u Siriji i Ukrajini, te kontroli nuklearnog naoružanja.
Trump je iz Škotske poručio da nema velikih očekivanja od sastanka. "Mislim da je dobro da se sastajemo. Ništa loše ne može iz toga proizići, a možda se i nešto dobro dogodi", rekao je.


Odnosi Washingtona i Moskve pogoršali su se otkad je došao na vlast Donald Trump zbog optužbi za rusko miješanje u američku predsjedničku kampanju 2016. Rusija od početka niječe odgovornost. Washington jamči da će predsjednik za susreta u Helsinkiju jasno reći Putinu da je "potpuno neprihvatljivo da se miješa u naše izbore".

Do sastanka dolazi nakon što je Trump prilično uzburkao summit NATO-a, održan u srijedu i četvrtak, oštro napavši Njemačku i ostale saveznike zbog premalog izdvajanja za obranu i trgovinskog deficita koji SAD ima s Europom.

Putin je na vlasti već 18 godina u Rusiji, bilo kao predsjednik ili premijer, upoznao je četiri američka predsjednika - Billa Clintona, Georgea W. Busha, Baracka Obamu i sada Donalda Trumpa, ali pokušaji da se ostvare bolji odnosi dviju država nikad nisu potrajali.
Kada se radi o temperamentima, američki i ruski šef države ne mogu biti različitiji.

Dok Trump nema dlake na jeziku, Putin nikada nije u javnosti uhvaćen nespreman i rijetko pokazuje emocije. Za njihov prvi bilateralni susret izabran je Helsinki, koji ima bogatu povijest iz vremena Hladnog rata kao mjesto za pregovore između nuklearnih sila. Takvu ulogu Finska ima zbog svoje neutralnosti.

Godine 1975. SAD i Rusija, odnosno Sovjetski Savez, potpisali su zajedno s još 33 države sporazum o smirivanju hladnoratovskih napetosti. Poznat kao Završni sporazum iz Helsinkija, dokument je potpisan na sigurnosnoj konferenciji na kojoj je bio američki predsjednik Gerald Ford i sovjetski vođa Leonid Brežnjev.

Završni dokument Konferencije o europskoj sigurnosti i suradnji, potpisan 1. kolovoza 1975. u Helsinkiju, zaključio je 32 mjeseca dugi proces pregovaranja i usuglašavanja kako bi se smanjile napetosti između sovjetskog i američkog bloka.
Završnim sporazumom je potvrđen status quo u Europi uspostavljen nakon Drugog svjetskog rata, te priznata nepovredivost granica.

Drugi važan susret američkih i sovjetskih čelnika u Helsinkiju dogodio se 1990. kada se George Bush sastao s Mihailom Gorbačovom zbog iračke invazije na Kuvajt koja je kasnije dovela do američke intervencije i prvog Zaljevskog rata.

Bill Clinton susreo se 1997. u glavnom gradu Finske s Borisom Jeljcinom kada su dvojica predsjednika razgovarala o proširenju NATO-a na baltičke države. Upravo na tom sastanku Clinton je pozvao Rusiju da se priključi skupini G7, koja je tako bila postala G8.

U međuvremenu, Rusija je isključena zbog poteza i akcija u Ukrajini.

>> Pogledajte galeriju "Putin i Trump dogovorili se za plan u Siriji, a službeno se nisu trebali ni susresti"

Putin i Trump
1/16
Ključne riječi

Komentara 4

LI
lipotan
02:47 16.07.2018.

zahebano kad zvizdan udri.

IK
ikbmibm
09:16 16.07.2018.

Nadamo se da će u dvije rečenice riješiti problem s Srbijom ,a u BIH i RS genocidne tvorevine

MX
Mister X
21:30 15.07.2018.

Trump i Putin u pokušaju ostvarivanja boljeg odnosa između dviju država; je naivno glupa jadna i kriva predpostavka.= Laž ! Vidimo demokratski Trumponja ne smije ni da mrdne niti da bilo što da učini ili naprabvi bez suda i dozvolee onih koji su pravi vladari - Amerikom ! Čekali su 2 godine da senatori potvrdeda je Trumonju izabrao sebi Putin . ONi samo jedno znaju da se dobro naoružavaju i druge da natjeraju da kupuju njihovo oružije ... Tako smo ga vidili Diktatora iz USA kao je Merkelica rekla prije nam je komandovala Rusija kad smo bili u DDR-u a sada Amerika i cijelom EU vlada ! / Diktira a oni glume slobodnjake pametne i demokrate a svi morju do zadnjega da odrade to što im Ameri narede. N e tragovati sa Rusijom samo sa preskupom Amerikom i malo kao se buniti a raja če sto sve financirati . novo Naoružanje u EU i Americi ! Mene jedino čudi Putin da se uopče sastje sa nemoćnim bolesnikom, ali iz vica i radozanlosti te zato što ga licno ništa ne košta ! I zna da Ovaj nema nikakove Argumente samo če da ga TRumpator ponovo pita jesi li ti zaista bolji nego Ameri kad me izabra jer sam zaista najpametniji od njih svih ....

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije