Budućem američkom predsjedniku Donaldu Trumpu možda nedostaje političkog iskustva, no nipošto nije naivan. Pokazao je to i svojim jučerašnjim potezom kada je smijenio Chrisa Christija s mjesta vođe tranzicijskog tima koji pripema preuzimanje vlasti i na to mjesto sebi postavio apsolutno lojalnog Mike Pencea, svog budućeg potpredsjednika.
Vrlo je izgledno da je to reakcija na sve češće komentare i najave u medijima da će, prije ili kasnije, republikanski establišment “ukalupiti” Trumpa na mjestu predsjednika SAD-a i nametnuti mu pravila igre, pa čak i na najave koje su se pojavile među nekim analitičarima da će isti taj establišment pokrenuti Trumpov opoziv prvom mogućom prilikom, kako bi na njegovo mjesto postavili ipak znatno blažeg potpredsjednika kojim bi eventualno bilo moguće lakše manipulirati pri donošenju ključnih političkih odluka.
Reorganizacija tranzicijskog tima oslanja se na unutrašnji Trumpov krug u kojemu, među ostalima, važnu ulogu imaju i trojica Trumpovih sinova te njegov zet, koji će se uključiti u šesnaesteročlani savjetodavni tim.
Chris Christie, republikanski senator koji je tijekom stranačkih predizbora i sam imao ambicije postati kandidatom na predsjedničkim izborima da bi kasnije postao prilično gorljivim Trumpovim zagovornikom, vodio je tranzicijski tim do izbora, no sada ide stepenicu niže, na mjesto Penceova pomoćnika.
Unatoč relativno opsežnom poslu koji je do sada obavio, i unatoč svoj podršci koju je davao Trumpu za vrijeme predsjedničke kampanje, procjena je kako je on ipak znatno odaniji Republikanskoj stranci i establišmentu nego samom Trumpu. A u svjetlu najava mogućih udara iz stranke, Trump očito nije htio izložiti bokove.
– Ponosan sam što sam u jednom periodu bio vođa tranzicijskog tima i radujem se suradnji s gospodinom Penceom – ustvrdio je Chris Christie u svom priopćenju nakon što je doznao za smjenu.
Trumpova pobjeda koju dio republikanaca, ruku na srce, nije očekivao, uzburkala je konzervativnu političku scenu SAD-a izborom mogućih članova budućeg kabineta, no to će donijeti na scenu neka nova lica.
Sigurno je da će Trump, kao čovjek s ogromnim iskustvom u velikom biznisu i velikim brojem u poslu iskusnih suradnika, pozvati u svoj kabinet i neke ljude koji do sada također nisu imali političkog iskustva, ali koji su lideri u svakom drugom smislu.
Tako se spominje i kako bi jedan od ključnih ljudi Trumpove administracije mogao biti i Jack Welch, legendarni biznismen i dugogodišnji predsjednik General Electrica čija se poslovna rješenja određenih situacija čak i proučavaju na prestižnim poslovnim školama.
Jedno je sigurno, s manje od 70 dana, koliko je ostalo do predsjedničke inauguracije, Trump upravo slaže kadrovsku križaljku, ali sve to drži u debeloj sjeni. No pitanje je koliko vremena će proći dok u Washingtonu, gdje nijedna tajna ne ostaje predugo skrivena, ova križaljka ne ispliva na svjetlo dana.
>> Trump već odustao od prvog obećanja?
Bog na Nebu , Trump na Zemlji.