Dan nakon što je njegov ministar financija Yanis Varoufakis na sastanku Eurogrupe pokleknuo pod pritiscima Njemačke i ostatka euro zone te potpisao izjavu kojom se obvezuje na produljenje programa pomoći koji je nova grčka vlada obećavala poništiti umjesto produljiti, grčki premijer Alexis Tsipras danas je taj poraz pokušao predstaviti kao - pobjedu.
Poništene obaveze
- Poduzeli smo jučer odlučujući korak, ostavljajući za sobom štednju, program pomoći i Trojku. Dobili smo bitku, ne i rat. Prave poteškoće još stoje pred nama - rekao je premijer Tsipras u današnjoj izjavi koju prenose svi grčki mediji. - Sporazum koji smo postigli s Eurogrupom poništava obveze koje je preuzela prijašnja grčka vlada, a koje se odnose na rezanje plaća i mirovina, otpuštanja u javnom sektoru, povećanje PDV-a na hranu i lijekove... - dodao je Tsipras.
U petak kasno navečer u Bruxellesu, dok su se razilazili sa sastanka Eurogrupe na kojem je postignut dogovor koji se uglavnom sastoji od onoga što je Njemačka željela postići, a vrlo malo od onoga što je Syrizina grčka vlada željela postići na početku pregovora, mnogi ministri financija država euro zone pitali su se kako će Syriza objasniti taj dogovor svojim biračima.
No, malo tko je očekivao da će premijer Tsipras proglasiti pobjedom ono što analitičari poput Raoula Ruparela iz instituta Open Europe nazivaju "očitom kapitulacijom za Alexisa Tsiprasa koji je rekao da je prijašnji program pomoći mrtav i da je gotovo s Trojkom".
Prema dogovoru postignutom u petak navečer na Eurogrupi, prijašnji program pomoći ne samo da nije mrtav već se produžuje i grčka vlada ga se obvezuje uspješno dovršiti, a s Trojkom nije gotovo jer te tri institucije - Europska komisija, Europska središnja banka i Međunarodni monetarni fond - i dalje imaju odlučujuću ulogu u nadzoru Grčke pri ispunjavanju reformi bez kojih nema isplate pomoći. Jedina razlika je u tome što se te tri institucije više na papiru ne nazivaju Trojkom, već ih se naziva jednostavno "institucijama".
Opustošene banke
Premijer Tsipras i ministar financija Yanis Varoufakis moraju do preksutra poslati "institucijama" prvu listu reformi koje namjerava provoditi Syrizina vlada, a "institucije" će ih analizirati i ocijeniti jesu li te reforme u skladu s onim reformama i mjerama štednje koje su ranije dogovorene s prijašnjom grčkom vladom. Ne budu li "institucije" zadovoljne, još uvijek je moguće sazivanje novog kriznog sastanka Eurogrupe. Budu li zadovoljne, odnosno ispuni li grčka vlada uvjete koji su joj objašnjeni na sastanku Eurogrupe, novo okupljanje ministara financija euro zone neće biti potrebno već će se produljenje grčkog programa blagosloviti na telefonskoj videokonferenciji.
Prema podacima agencije Reuters, u petak je s računa u grčkim bankama podignuto čak oko milijardu eura, što je znak da su građani i poduzeća strahovali od mogućnosti da se na sastanku Eurogrupe ne postigne dogovor koji bi spriječio bankrot Grčke nakon formalnog isteka programa pomoći 28. veljače. Dogovor koji je postignut ipak je smirio nervozu u grčkim bankama.
>> Grčka pristala na produljenje programa pomoći koji izgleda kao njezin poraz
>> Grčki Robin Hood: Seks-ikona i simbol posrnule Grčke
uzalud on to predstavlja pobjedom kada grčki narod na ulicama kaže da nije promijenio ništa u odnosu na prijašnju vladu