– Sve se dogodilo u sekundi. Čamac se samo preokrenuo i mi smo se našli u vodi. Nije mogao plivati jer je imao džemper, cipele i jaknu. Držao se za čamac, a ja sam otplivao po pomoć. Užasno mi je bilo. Znao sam da me čeka, a ja više nisam mogao do njega – drhtavim glasom prepričavao je Franjo Domanski (54) kako je u Vranskom jezeru na Cresu nestao njegov prijatelj Vinko Hotko (71), poznati zagrebački ugostitelj, poslije i vlasnik teniskog centra na Cmroku. Ronioci riječke specijalne policije još tragaju za njim, ali, čini se, neuspješno.
Domanski zvao u pomoć
Ribolov, njegova velika strast, stajao ga je života. Potraga za Vinkom Hotkom, koji je nestao u Vranskom jezeru na Cresu u četvrtak predvečer, do subote poslijepodne nije dala rezultate. Specijalci su jučer nastavili potragu prekinutu u petak poslijepodne zbog lošeg vremena i slabe vidljivosti i usmjerili pozornost na dio jezera tristotinjak metara udaljen od zgrade vodocrpilišta prema selu Vrani.
Hotko i Domanski, obojica strastveni ribiči, u četvrtak oko 17 sati uputili su se na jezero, jesu li krenuli u plovidbu ili ribolov, koji je na Vranskom jezeru inače zabranjen jer je riječ o vodozaštitnoj zoni, službeno se ne zna. Inače, ribarenje je dopušteno domaćima pa je vjerojatno da su se Hotko i Domanski spustili do jezera upravo iz Vrane ili Stanića, čiji stanovnici i vikendaši i ribare na jezeru. Vrijeme je bilo lijepo i mirno, no Cresani kažu da se na ovome dijelu otoka i jezera vremenske prilike u trenu promijene pa je moguće da je mali čamac prevrnuo iznenadni nalet vjetra ili veći val.
Domanski je nakon prevrtanja, iscrpljen i pothlađen, doplivao do obale i probijajući se kroz gusto grmlje uz jezero, došao do vodocrpilišta, čiji je dežurni djelatnik čuo njegove pozive u pomoć. Potraga je, iako je bila noć, odmah počela. Pronađen je čamac, no ne i Hotko. Pretražena je i obala, a jučer su ronioci cijeli dan, do mraka, pretraživali jezero. Škrt na riječima, dežurni u vodocrpilištu na Vranskom jezeru, gdje je pristup zabranjen, o potrazi nije želio govoriti, samo je potvrdio da je njegov kolega čuo pozive u pomoć Franje Domanskog.
No, dodao je da se od 1953. godine na Vranskom jezeru nitko nije utopio. Nažalost, kako vrijeme prolazi, sve je manje nade da će se Vinko Hotko pronaći živ. Temperatura vode u jezeru trenutačno je između 8 i 9 stupnjeva, a jezero je duboko i do 75 metara. U ovo doba godine opasnom jezeru i bogatom ribom strastveni ribiči očito nisu mogli odoljeti izazovu, s čime se slažu i njihovi prijatelji.
– A što da vam kažem, riječ je o velikoj nesreći. Bio je strastveni ribič zbog čega se najvjerojatnije i upustio u krivolov na Vranskom jezeru. Koliko znam, on i Franc otisnuli su se u ribolov u malom čamcu. Motali su se u dijelu jezera gdje ima puno raslinja da ih netko ne zamijeti – rekao je odvjetnik Zvonimir Hodak. Dodaje da mu je strašno žao što se Hotko, premda narušena zdravlja, upustio u tako opasnu avanturu.
Hodaka s Hotkom veže dvostruko kumstvo. Naime, Hotko se oženio pjevačicom Radojkom Šverko istodobno kad i Zvonimir Hodak s Ljerkom Mintas, a međusobno su tada izmijenili i kumstva. Put u društvenu elitu Vinko Hotko izgradio je dok je bio vlasnik tada poznatoga kafića Palainovka na Ilirskom trgu. Palainovka je osamdesetih bila neizostavna točka društvenog života u Zagrebu.
Inspirirao Rabuzina
Početkom devedestih Hotko se intenzivno družio s predsjednikom Franjom Tuđmanom, Gojkom Šuškom i drugim istaknutim pripadnicima političke elite. Najčešće na teniskom kompleksu President na Cmroku. Osim ribolova velika strast bili su mu umjetnost i arhitektura.
Njegovi poznanici kažu da unutrašnjost njegove lijepe građanske vile u Jurjevskoj ulici krasi velika kolekcija umjetničkih djela. Jedno od tih je bila i tapiserija Ivana Rabuzina, a navodno je upravo Hotko nagovorio poznatog umjetnika da napravi “Rabuzinovo sunce”, pokal koji se svake godine dodjeljuje pobjedničkoj ekipi hrvatskoga nogometnog kupa.
mozda da nije imao toliki trbuh , mozda i alkohola u sebi sada bi bio ziv . znaci manje jesti , cuvati zdravlje i sto je najbitnije NE PUSITI !