Njemački imigranti u SAD i turski imigranti u Njemačku osnivači su farmaceutskih industrija koje su razvile cjepivo protiv virusa Covid-19. Američku multinacionalnu kompaniju Pfizer osnovali su 1849. godine u New Yorku bratići Charles Pfizer i Charles Erhardt njemački useljenici. Osnovali su tvrtku Charles Pfizer and Company za trgovinu kemijskim proizvodima, koja se razvila u najveću svjetsku farmaceutsku industriju i o kojoj se zna gotovo sve. Široj javnosti manje je poznata njemačka tvrtka BioNTech koja je zajedno s kompanijom Pfizer razvila vrlo inovativno anticovid cjepivo i koje je do sada pokazalo da je učinkovito na 90 posto pacijenata. Treba dobiti dozvolu od američke agencija za lijekove (Food and Drug Administration), pa onda onih u europskim državama prije negoli će biti upotrebljen. Cjepivo, osim toga, treba biti dano dva puta u razmaku od 21 dana.
No, tko su osnivači njemačke tvrtke BioNTech? Osnovana je prije samo 12 godina u Mainzu, a sada vrijedi milijarde, a dvoje osnivača su među 100 najbogatijih Nijemaca. Dakle, tvrtku su osnovali dvoje liječnika Ugur Sahin (55), sin turskog imigranta koji je radio u tvornici automobila Ford u Kölnu i Özlem Türeci (53) također turskog podrijetla, odnosno rođena je u Donjoj Saski gdje su njezini roditelji turski liječnici došli raditi u malu katoličku bolnicu. Sahin je rođen u turskom gradu Tarsusu i stigao je s majkom u Njemačku 1969. godine kako bi se pridružili mužu i ocu koji je već radio u Kölnu i kada je Ugur imao samo četiri godine.
Ugur Sahin je želio postati liječnik i studirao je medicinu na sveučilištu u Homburgu gdje je upoznao Özlem Türeci i vjenčali su se. Bračna uskoro postaje i poslovna veza. Sahin i Türeci su se 2000. preselili na sveučilište u Mainzu gdje su godinu kasnije osnovali tvrtku Ganymed Pharmaceuticals, koja je razvijala monoklonalna antitijela protiv raka. Tu je tvrtku 2016. kupila japanska tvrtka Astellas za 1,28 milijardi eura, a u listopadu 2019. Sahin je delegirani upravitelj tvrtke, a Türeci je šefica medicinskog odjela za razvitak. BioNTech je kotirana na burzi Nasdaq te je na dan ulaska na burzu vrijedila 13,82 dolara, a u ponedjeljak je vrijedila 105 dolara po dionici. Sahin i supruga Türeci su na 93. mjestu najbogatijih Nijemaca sa 2,4 milijarde eura, prema procijeni lista Welt am Sonntag.
BioNTech je nastala sa spoznajom da je tumor u svakom pacijentu jedinstven i prema tome svaki pacijent treba biti tretiran na personalizirani način.
-Da bi se to postiglo morali smo izmijeniti istraživanje i upotrijebiti najsuvremenije tehnologije kako bismo razvili planiranu terapiju za rak i ne samo, kaže Sahin.
Tvrtka BioNTech je postala svjetski lider u biotehnologiji za onkološko personalizirano liječenje. Osim liječenju raka tvrtka se posvetila proizvodnji aktivnih imunoterapija za liječenje mnogih bolesti među kojima i HIV-a i tuberkuloze. U Njemačkoj imaju šest sjedišta-pogona, a u inozemstvu dva, odnosno u San Diegu i Cambridgeu. U tvrtki radi 1.300 osoba iz 61 različite zemlje. Zaposlenici imaju u prosijeku malo više od 34 godine i od kojih su 56 posto žene, a 44 posto muškarci.
Europska komisija je u rujnu obznanila kako želi kupiti 300 milijuna cjepiva od tvrtke BioNTech.
VIDEO: Dragan Primorac objasnio načine testiranja na koronavirus: 'To je preduvjet za dobivanje realnih brojeva inficiranih'
imigranti _su buducnost jer za njih Zakon vazi: Ne smiju krasti, varati i lopovlukom se baviti, jedino sto smiju je raditi po 10-12 sati za pola place.