Ministar financija Boris Lalovac nastavlja problematizirati poslovne odluke banaka koje optužuje da su svojom kreditnom politikom zakočile oporavak zemlje. Prema podacima koje su tvrtke dostavile Fini u godišnjim izvještajima, financijske obveze svih hrvatskih poduzetnika bile su krajem prošle godine 230 milijardi kuna.
Brži otpis
Ministru je sporno što su banke odobravale kredite tvrtkama i poduzetnicima koji nemaju nikakvih prihoda i, da bi to pokrile, sada drže previsoke kamate za gospodarstvo. Tako, primjerice, više od 6 tisuća tvrtki koje nemaju ni kune prihoda na svom računu ima 4,1 milijardu kuna duga, a njih 12 tisuća s manje od 100 kuna prihoda ima 6 milijardi kuna duga. Ministar poziva banke da još brže restrukturiraju i otpisuju dugove, kako privatnom sektoru tako i građanstvu, a da se to može učiniti, spomenuo je primjer "jedne banke" koja se riješila loših kredita tako što ih je prebacila na drugu povezanu tvrtku.
Banke trenutačno imaju 107 milijardi kuna kredita plasiranih poduzećima u zemlji, od čega su 32 milijarde kuna nenaplative. Osim u Hrvatskoj, tvrtke su se, međutim, zaduživale i u inozemstvu pa su financijske obveze sektora gospodarstva prema inozemstvu visokih 25 milijardi eura, ne računajući banke. Unutar te svote krediti nepovezanih subjekata iznose 18,3 milijarde eura, a krediti unutar vlasnički povezanih subjekata 6,6 milijardi eura. Kod nas je najviše loših plasmana u građevinskom sektoru.
– Neprihodujući krediti građevinskog i sektora poslovanja nekretninama kreću se oko 50 posto. Ne može se za sve te kredite reći da su nenaplativi jer imaju supstancu u nekretninama koje su banke uzele kao zalog – komentira viceguverner HNB-a Damir Odak i dodaje da nije nikakvo čudo nakon šest godina recesije to što tvrtke imaju velike financijske obveze, a nemaju nikakve prihode. U vrijeme kad su im odobreni krediti nije bilo tako.
– Banke su dosad proknjižile 30 milijardi kuna ispravaka vrijednosti, sve u skladu s međunarodnim pravilima i prema sugestijama HNB-a. Mi smo u nekim bankama lani bili po pet puta kako bi se njihovi neprihodujući plasmani prepoznali i proknjižili – ističe Odak.
Neće u rat, ali...
Pažnju javnosti zagolicala je i računica Novog lista po kojoj je pet vodećih banaka u zemlji proteklih 10 godina za plaće, bonuse i naknade menadžerima isplatilo ukupno 1,76 milijardi kuna.
– Što se plaća bankara tiče, to je stvar njihovih vlasnika. Ja neću ući u ratove s poslovnim bankama, ali oni moraju shvatiti da posluju u ovom društvu i da moraju biti svjesni socijalnog konteksta u kojem se to društvo nalazi – komentirao je Lalovac.
>>Lalovac žestoko po bankarima: Očito je krenuo 'lov na crveni oktobar'
>>Lalovac žestoko po bankarima: Kao da žive na Marsu!
Znači mi opet moramo krpati ove neplatiše?