Srpski Blic tvrdi da je Srbija "jedina država na svijetu koja je na karti" američke Agencije za nacionalnu sigurnost (NSA) označena crnom bojom, što znači da je najmanje špijunirana i s minimalnim brojem presretanih i snimljenih informacija.
Britanski Guardian objavio je kartu o nadzoru agencije NSA o tome koliko informacija prikuplja u pojedinim državama svijeta. Te informacije, od elektroničke pošte do telefonskih poziva te "prometa" na društvenim mrežama, NSA dostavlja drugim agencijama.
"Oni o nama već sve znaju"
"Američka je agencija Srbiju, jedinu na karti svijeta, označila crnom bojom. Istodobno su BiH, Crna Gora i Hrvatska označene zelenom, što znači veći stupanj špijunaže, dok je Kosovo izdvojeno iz Srbije i obilježeno narančastom, što je u rangu s Indijom, Kinom i Egiptom iz kojih je NSA presrela uvjerljivo najviše podataka", piše Blic.
– Ne čudi me što Srbija nije zanimljiva, oni o nama već sve znaju – kazao je srpski kriminolog Igor Pešić te dodao da je Srbija poznata kao zemlja-suradnica američkih službi i nema potrebe za elektroničkim nadzorom. – Poznati su slučajevi izuzetno bitnih državnih dužnosnika poput Jovice Stanišića i njegovih sastanaka s američkim agentima, ili Momčila Perišića, koji je zbog suradnje s CIA-om uhićen na Ibarskoj magistrali – kaže Pešić i dodaje kako i dalje nisu otkriveni ljudi koji su od raspada Jugoslavije učestalo odavali tajne Amerikancima.
Boundless Informant
Guardian otkriva da je NSA razvila "moćan alat" za snimanje i analiziranje odakle dolaze obavještajni podaci. Alat se zove "Boundless Informant", a prati čak i količinu informacija koje se skupljaju iz računalne i telefonske mreže. Dokumenti pokazuju da je agencija skupila gotovo tri milijarde obavještajnih podataka s američkih računalnih mreža u 30 dana u ožujku 2013. godine.
Iran je bio država u kojoj je skupljeno najviše obavještajnih podataka, s više od 14 milijardi izvještaja u tom razdoblju, a slijedi ga Pakistan sa 13,5 milijardi. Jedna od najbliskijih američkih arapskih saveznica, Jordan, našla se na trećem mjestu sa 12,7 milijardi, Egipat je na četvrtom sa 7,6 milijardi, a Indija na petom sa 6,3 milijardi izvještaja.
>>Ovo je 'zviždač' koji je otkrio da Amerika špijunira građane na netu
>>Obama građanima: Da, špijuniramo vas, ali za vaše dobro