Čak 3000 pasa u 12 romskih naselja u Međimurskoj županiji idućih će se mjeseci sterilizirati, mikročipirati, cijepiti protiv bjesnoće i vratiti vlasnicima, a oni koji ih nemaju smjestiti i u skloništa, evidentirati i fotografirati za album za udomljenje.
“Nisu to sve naši psi”
Akciju koja počinje u svibnju, resorno Ministarstvo poljoprivrede financirat će s oko 3 milijuna kuna, dok će jedinice lokalne samouprave pokrivati troškove zbrinjavanja pasa koji nemaju vlasnike ili posjednike i cijepljenje s oko 600 tisuća kuna, čulo se jučer nakon sastanka državnog tajnika Željka Kraljička sa županom Matijom Posavcem, saborskim zastupnikom Veljkom Kajtazijem, koordinatorom akcije Miljenkom Cmrečakom i predstavnicima romskih naselja. Dnevno će se 50-ak pasa hvatati i odvoziti na operaciju u četiri mjerodavne veterinarske ambulante, kako bi se zaustavilo njihovo daljnje razmnožavanje i priljev novih neželjenih životinja, kazali su u Ministarstvu poljoprivrede. Kajtazi je kazao kako se na problem pasa u Međimurju upozorava desecima godina, svi su ga obećavali riješiti, a rješava tek ministar Tomislav Tolušić, na čemu mu zahvaljuje.
I Posavec je zadovoljan što čitava priča konačno ide u boljem smjeru od trenutačnog. Situacija u Međimurju doista je alarmantna i psi u lošem stanju, a sklonište u Čakovcu prepuno nesretnih životinja o kojima nitko nije skrbio. Njihovo neželjeno potomstvo neodgovorni su iz godine u godinu bacali u šumu, pred sklonište ili pred romska naselja.
– Nisu to sve naši psi! Problem su životinje koje ljudi ostavljaju pokraj naših naselja jer ih se žele riješiti. Onda zađu u sela, mještani im daju hranu i vodu, a psi ko psi –ostanu i ne idu dalje. Zato je dobro što se županija odlučila na sterilizaciju. Mi Romi za to nemamo novca, kao ni za cijepljenje, jer je malo tko zaposlen i žive od socijalne pomoći. Osim toga, kako se može utvrditi tko je vlasnik psa kad nije čipiran? – kaže Matjaš Oršuš iz romskog naselja Parag.
Svi podržavaju akciju
Kaže da većina mještana podržava akciju jer i oni vide da je pasa previše, i da se boje za djecu.
Iz Udruge Prijatelji životinja jučer su kazali kako će akcija Ministarstva spasiti mnoge pse i dugoročno spriječiti patnju drugih pasa, a pomoći će i romskom stanovništvu koje se brine kako može o životinjama koje su napustili neodgovorni skrbnici. Grad Čakovec prvi je proglasio trajnu sterilizaciju kao način kontrole razmnožavanja što u udruzi drže učinkovitim načinom za zaustavljanje svakodnevne patnje napuštenih životinja.
treba i vlasnike isto.