Predsjednica u Kninu

U ovom trenutku hrvatskog ponosa žalim i zbog svih stradalih Srba

Foto: Duško Jaramaz/Pixsell
05.08.2017.
u 22:00

Hrvatska ne da na Oluju kao što branitelji nisu dali na Hrvatsku, poručio je premijer Plenković. Premda su Kninjani primijetili da je posjetitelja bilo manje nego prijašnjih godina, na ulicama su prevladavali zagrljaji ratnika

Knin se danas, 22 godine nakon Oluje, probudio okupan vrelim suncem koje je najavljivalo jednako sparan dan kao povijesnog 5. kolovoza 1995., kad su oslobodilačke snage Hrvatske vojske ušle u grad.

Još u petak u Knin su počeli pristizati branitelji, sudionici Oluje, ratni stradalnici i brojni građani koji su se u kraljevski grad došli pokloniti svim žrtvama za hrvatsku slobodu. U Kninu je od petka bio i cijeli državni vrh. Svečanost na kninskoj tvrđavi počela je čitanjem imena 238 poginulih i dvojice nestalih pripadnika hrvatskih snaga, a točno u 9.43 zvona sa svih kninskih crkava podsjetila su na trenutak kad su 1995. godine hrvatske snage ušle u Knin. Na tvrđavi je uto podignuta hrvatska zastava, a u zrak su puštene 22 bijele golubice. Kninjani i njihovi gosti uživali su i u mimoletu HRZ-a i PZO-a na kojem su predstavljeni novi helikopteri Kiowa Warrior.

Svi službeni govornici – predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović, premijer Andrej Plenković, predsjednik Sabora Gordan Jandroković i kći poginulog branitelja Nikolina Mataija u svojim su govorima pozivali na zajedništvo kako bismo ostvarili onakvu Hrvatsku kakvu su sanjali sudionici Oluje i svih ostalih bitaka u borbi za samostalnost.

1/15

 

– Osim dobre organizacije Oluje, jasnih ciljeva, stručnog vodstva, razloge briljantnog uspjeha akcije treba tražiti u duhovnim odlikama hrvatskoga čovjeka i moralnim vrlinama hrvatskog vojnika koji je budno pazio da bude što manje žrtava i razaranja, vođen pravednim ciljem oslobađanja svoje zemlje od uzurpatorske vlasti koja je vlastiti narod izvrgnula stradanjima uime političkog mita velike Srbije i neostvarivih vojnih ambicija. Dijeleći s vama ove trenutke radosti i ponosa, kada se s najvećim poštovanjem sjećamo svih koji su pali za Hrvatsku, želim i kao predsjednica, ali kao Hrvatica, građanka i majka izraziti žaljenje i zbog svih stradalih Srba. Hrvatski narod nije želio rat i ne veseli se ničijem stradanju – poručila je između ostalog Grabar- Kitarović i dodala kako hrvatska država i danas čini napor kako bi vlastitim sredstvima osigurala životne uvjete svima koji se žele vratiti. – Činimo to unatoč tome što inspiratori i nalogodavci agresije nisu uplatili ni kune ili točnije ni dinara za obnovu svega što su četnici i tzv. JNA u Hrvatskoj razorili u četiri godine granatiranja, bombardiranja, paleža i pljačke – poručila je Grabar-Kitarović.


 

Premijer Plenković u svom je govoru istaknuo značaj Oluje, zahvaljujući kojoj je Hrvatska danas moderna zemlja, dovela je do Daytonskog sporazuma, spriječila genocid u Bihaću i bila prekretnica za jugoistok Europe.
– Oluja je najveća pobjeda u hrvatskoj povijesti. Stoga danas kada čujem kritike Oluje poručujem da hrvatska država neće dati na Oluju, kao što branitelji nisu dali na Hrvatsku. Želim apelirati na slogu koja je u devedesetima ostvarila po mnogima nezamislivo i neostvarivo. Stoga, danas slavimo i slogu jer njoj dugujemo pobjedu i slobodu – rekao je Plenković i naglasio kako će novi Zakon o hrvatskim braniteljima i članovima njihovih obitelji pobošljati položaj onih koji su za slobodu najviše dali. Dodao je kako u budućnosti Hrvatska mora omogućiti obrazovanje mladima, siguran i dobro plaćen posao njihovim roditeljima i bolji standard umirovljenicima kako bi naše obitelji ostajale u zemlji.

O nužnosti razvijanja osjećaja međusobnog uvažavanja i solidarnosti među hrvatskim ljudima govorio je i Jandroković.
– Bez obzira na naše različite svjetonazore, politička opredjeljenja i osobna nasljeđa, Hrvatska je naša zajednička i jedina domovina – poručio je Jandroković. U Kninu je, prema procjenama policije, Dan pobjede proslavilo oko 8000 ljudi, što je manje nego prijašnjih godina. Na ulicama zagrljaji bivših ratnika, suze radosnice i ponos što su bili sudionici te akcije.
– Srce mi je bilo veliko kao Dinara kada smo ušli u naš kraljevski grad Knin. Sjećanja se vraćaju, ne može se to riječima opisati – rekao je Ivica Lozina, sudionik Oluje.
– Kad sam s brda vidio Knin nakon četiri godine, bio je to najsretniji dan u mome životu – rekao je Miro Bulj, saborski zastupnik Mosta. Oluju je u Kninu proslavio i predsjednik SDP-a Davor Bernardić, i sam dijete hrvatskog branitelja.

– Slavimo dan koji je ujedinio cijelu Hrvatsku. Ovo je prilika da se prisjetimo svih žrtava – izjavio je Bernardić. Svečanu svetu misu za domovinu predvodio je vojni ordinarij Jure Bogdan. Na njoj je bio i cijeli državni vrh, osim predsjednice koja nije došla zbog vrućine. Temperatura u podne u Kninu se popela na paklenih 40 Celzijevih stupnjeva.

Komentara 13

MA
markro3
07:38 06.08.2017.

Žaliti za nevinim žrtvma da, ali ne za onima koji su mrzili, protjerivali, pljačkali, palili, mučili, silovali, ubijali, nikada. Žaliti mogu samo zato što je ovoj drugoj vrsti dozvoljeno da mogu doći u zemlju gdje su napavili previše zla.

BA
bakulušić
23:52 05.08.2017.

Ljudski je zaliti za n e v i n i m srpskim zrtvama. Sve drugo je mazohizam. Ovakvo nesto jos nije zabiljezeno u politici pa ni u kurtoaznim prilikama.

SK
skylar
10:16 06.08.2017.

kada će Srbija platiti štetu, sve što su razrušili, zapalili i pokrali?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije