Hrvatska će, kad je riječ o zaštitnoj opremi za sprečavanje širenja koronavirusa, jesen dočekati spremna ma kakav scenarij bude, uključujući onaj najgori, koji predviđa pogoršanje situacije s pandemijom toga opasnog virusa. U skladištima Ravnateljstva civilne zaštite trenutačno je, naime, čak 1150 tona zaštitne opreme poput maski, rukavica, naočala, štitnika za lice, kombinezona, odnosno zaštitnih odijela, beskontaktnih toplomjera i dezinfekcijskih sredstava. Prema podacima koje smo dobili iz Stožera civilne zaštite, u glavnom logističkom centru u Jastrebarskom trenutačno je uskladišteno oko 250 tona dezinfekcijskog gela i alkohola te 700 tona ostale zaštitne opreme. U regionalnim skladištima u Bizovcu, Mostinama, Grobniku i Krugama još je oko 200 tona zaštitne opreme.
Domaća proizvodnja
– Skladišta su puna, imamo dovoljno opreme i time smo osigurali bolnice, domove za starije i nemoćne te ostale službe poput policije i carine svom potrebnom opremom u borbi protiv koronavirusa – kaže nam pomoćnik ministra unutarnjih poslova i zamjenik načelnika Stožera civilne zaštite RH Damir Trut. Dodaje da je većina te opreme stigla iz Kine, i to zrakoplovima i brodovima koji su pristizali od kraja ožujka do početka kolovoza. Objašnjava da je sva ta roba koje je pristizala avionima i brodovima prekrcavana u kamione koji su je odvozili u glavno skladište u Jastrebarskom, zatim u regionalna skladišta kod Splita, Osijeka, Rijeke i Zagreba, a onda se odande distribuira dalje po županijama.
– Situacija iz ožujka ne može se ponoviti jer, osim što su nam skladišta puna, sad imamo i domaće proizvođače. Tako tri hrvatske tvrtke proizvode zaštitne maske, a nekoliko njih i dezinfekcijska sredstva – poručuje Trut. Osim toga i dućani i ljekarne su sad jako dobro opskrbljeni zaštitnom opremom. Goran Jutriša, zamjenik glavne tajnice Vlade, koji je koordinirao nabavu zaštitne opreme iz Kine, podsjeća da je u ožujku bilo nemoguće nabaviti opremu odgovarajuće kvalitete i rokova isporuke u Europi pa su se Robne zalihe Ministarstva gospodarstva, kojima je odlukom Vlade povjeren taj posao, orijentirale na nabavu iz Kine u kojoj se tada, nakon vrhunca epidemije, proizvodnja stabilizirala. Hrvatski premijer Andrej Plenković početkom travnja telefonski se čuo s kineskim premijerom Li Keqiangom te dogovorio da se zaštitna oprema za Hrvatsku nabavlja preko kineskih državnih tvrtki MEHECO i Sinopharm. Hrvatska se tako, napominje Jutriša, osigurala da će dobiti kvalitetnu i ispravnu robu, za što nam je bila nužna podrška vrha vlasti.
Devet letova iz Kine
– Usto, oslonili smo se i na Veleposlanstvo RH u Kini kako bismo osigurali da ne bude nikakvih poteškoća kod isporuke i organizacije transporta, što se na vrhuncu koronakrize često događalo. Tako su strani mediji pisali o otimanju robe na aerodromima, a često se prodavala i lažna i oprema loše kvalitete. A tržište je tada bilo takvo da su sva plaćanja bila avansna pa je postojala opasnost od prijevare da platite robu, a ona nikad ne stigne – objašnjava Jutriša. Tako je već 12. travnja u ZL “Franjo Tuđman” stigao prvi cargo zrakoplov iz Šangaja sa zaštitnom opremom.
Ukupno je bilo devet letova iz Kine s opremom za Hrvatsku. Prije toga je krajem ožujka jednim putničkim avionom dovezena manja količina opreme u Zagreb. Ukupno je tim letovima dovezeno 486 tona zaštitne opreme. A tu je bila i oprema iz donacija kineske države, pokrajina i gradova, koja je činila 5-10 posto tih ukupnih količina. Kad se situacija stabilizirala kao i opskrba zaštitnom opremom u Hrvatskoj, odlučeno je, navodi Jutriša, da se ostatak opreme iz Kine dovozi brodovima jer je jeftinije i nema potrebe za brzom dostavom. Trima brodovima je iz Šangaja do riječke luke od 19. lipnja do 5. kolovoza dostavljeno još 547 tona zaštitne opreme.
– Od 17. ožujka Robne zalihe potrošile su 440 milijuna kuna na nabavu opreme na temelju odluke Vlade, a od toga smo zasad 380 milijuna kuna dobili natrag iz EU fonda za regionalni razvoj – kaže Jutriša.
Blago nama. Pa nama korona ništa više ne može!