U vrijeme kupnje zimskih guma naši ljudi u kolonama hrle preko granice, u Sloveniju. Ušteda na jednom kompletu guma može biti i 60 posto. Tako je prosječna cijena jedne zimske gume kod naših susjeda nešto veća od 200 kuna, dok će se u Zagrebu, koji je udaljen nekoliko desetaka kilometara, teško naći za manje od 400 kuna.
Cijene nisu fiksne
No ne idu samo Zagrepčani u susjednu Sloveniju. U Dobovi zatječemo i registracije iz Zadra, Gospića i Rijeke.
– Došao sam jer je upola jeftinije. Ovdje dobijem dvije gume, a u Zagrebu bih za tu cijenu dobio jednu pa i to malo goriva što potrošim ne igra veliku ulogu – razloge svog dolaska objasnio je Zagrepčanin Kristijan Kolić. U Dobovu ga je, kaže, uputio prijatelj koji godinama u jesensko doba štedi novac kratkim izletom preko "grane".
– Kod nas je uvijek takva gužva. Cijene kod nas nisu fiksne, mijenjaju se tri puta dnevno. Imamo i modele kojih više nema na tržištu – pohvalio nam se Franc Furlan, vlasnik istoimenog obrta, tik uz granicu. – Pola naših kupaca dolazi iz Hrvatske, ali nama to nije važno. Bitno je samo koliko guma žele kupiti i za koju cijenu – kroza smijeh nam Furlan odgovara na pitanje o tome poboljšavaju li se tako bilateralni odnosi.
"Nisu sve originali"
Nekoliko kilometara dalje, u slovenskom mjestu Trnje, ista slika. Automobili, pretežno hrvatskih registracijskih oznaka, čekali su nove gume, a ušteda je i tamo bila jednako uvjerljiva.
No, da nije sve zlato što sja, objasnio nam je Dražen Bračun, vulkanizer iz Zagreba koji već 35 godina zarađuje plaću prodajom guma.
– Neću reći da su gume sumnjive kvalitete, no ne dolaze uvijek iz pouzdanih izvora, odnosno distributera. Vidjeli smo nekoliko slučajeva ugrađenih guma koje nisu bile ispravne. Ne bih nikoga optuživao, no možda je i to jedan od razloga što su te gume toliko jeftine – kazao nam je Bračun.
– Tko ne želi imati probleme i tko sve želi obaviti brzo i sigurno, doći će k nama – slovenskoj je konkurenciji poručio Bračun, kojemu su se ispred radionica i ovih dana redali auti. No, priznaje, cijenama iz Slovenije ne može konkurirati.
g. Furlan je u zadnjih 10-tak godina izgradio još dva hangara za čuvanje guma. prošle godine ušteda na GY UG R16: u slo s povratom DDV-a i popustom za gotovinu 540 KN, najjeftinija verzija u hrvatskoj 900 KN. logika našihh vulkianizera je sljedeća: zašto bi ja za isti profit radio dva puta više, ima dva puta više radnika, dva puta više posla, kad mogu istu zaradu imati uz duplo manje posla i duplo veću maržu. e pa gospodo, hrvatska obitelj s dva auta kupuje set guma svake godine, pa si vi računajte.