Ubojstvo britanskog konzervativnog parlamentarca Davida Amessa proglašeno je terorističkim činom. Amess je nasmrt izboden u petak oko podneva u crkvi u okrugu Essex pri susretu s biračima. Napadač je na njega nasrnuo iz gomile te ga nekoliko puta ubo nožem, i to u metodističkoj crkvi Belfairs u mjestu Leigh-onSea istočno od Londona, a u opisima događaja posebno se naglašava natpis na kojem stoji “Ovdje su dobrodošli svi: ovdje se susreću stari prijatelji a stranci osjećaju kao kod kuće.”
Da je to bio teroristički čin, procijenila je antiteroristička postrojba londonske policije koja istražuje zločin. Kako se čini prema prvim rezultatima istrage, ubojica je motiv za ubojstvo pronašao u islamskom ekstremizmu. Ubojica je do sada neimenovani 25-godišnjak koji je uhićen na mjestu ubojstva.
– Policija je pretražila dvije londonske lokacije te se istraga nastavlja – priopćeno je iz policije i dodano kako se vjeruje da je napadač djelovao sam te da se doista radi o osobi privedenoj na mjestu ubojstva. Savršeno je jasno da su britanski političari napad prozvali napadom na demokraciju. – David je bio čovjek koji je strastveno vjerovao u ovu zemlju i njezinu budućnost. Izgubili smo dobrog državnog službenika i voljenog prijatelja i kolegu – rekao je Johnson koji je požurio u London sa zapada Engleske nakon što su stigle vijesti o ubojstvu.
Britanski mediji javili su kako je pomoć Amessu stigla iznimno brzo te ga je medicinsko osoblje oživljavalo na podu crkve. Amessu ipak nije bilo pomoći, no policija je, interesantno, nakon ubojstva ipak zaključila da prijetnje za život drugih osoba nije bilo. Ovo je drugi smrtonosni napad na zastupnika parlamenta u okrugu Essex u posljednjih pet godina pa se sada postavlja i pitanje sigurnosti političara u Velikoj Britaniji. Kako je izvijestio Sky News, napadač je navodno britanski državljanin somalskog porijekla. Amess je imao petero djece, u britanskom je parlamentu još od 1983. godine, 2015. godine kraljica Elizabeta proglasila ga je vitezom zbog zasluga u državnoj službi. Bilježi se kako je rado sudjelovao u parlamentarnim raspravama, protivio se pobačaju te se zalagao za prava životinja, a gorljivo je zastupao interese svojeg biračkog tijela u Essexu.
Somalijci se nisu snašli niti u jednoj zemlji koja ih je primila.