Kolike su doista porezne olakšice u sportu i isplati li se poduzetnicima ta vrsta ulaganja i sponzorstva? Procjenjuje se da samo oko 10 posto sredstava u sport i sportske udruge dolazi iz privatnih džepova, dok sve ostalo financiraju županije, gradovi i općine. Poduzetnici zbog postojećih ograničenja nisu dovoljno stimulirani za ta ulaganja i zato Hrvatska gospodarska komora traži izmjene poreznog tretmana. Cilj je izboriti se za reformu sustava financiranja klupskog sporta, prije svega stimulativnim poreznim olakšicama koje bi gospodarstvenicima ulaganje u sport učinile komercijalno atraktivnijim.
Iz državnog i lokalnih proračuna izdvajaju se značajna i sve veća sredstva za sport na svim razinama. Međutim, u Udruženju sportskih klubova HGK rješenje dodatnog i prijeko potrebnog financiranja klupskog sporta ne vide u izdvajanju novih sredstava iz proračuna RH, nego u poticanju privatnoga kapitala na ulaganje u sport u obliku stimulativnih poreznih olakšica. – Naša inicijativa ide ka rasterećenju poreznih ulaganja u sport. Gospodarstvenici iz okruženja ulažu više od naših, ali ne zato što hrvatski gospodarstvenici ne vole sport ili nemaju empatiju, nego zato što porezni tretman financijskog ulaganja u sport trenutačno nije dovoljno atraktivan, odnosno nije komercijalno financijski opravdan – kaže Branimir Kos, savjetnik predsjednika HGK za pravne poslove i sport.
Sportski klubovi zatražili su od HGK da osmisli kako potaknuti gospodarstvenike na ulaganje. Na njihovu molbu razrađen je model sličan onima u Sloveniji i Mađarskoj koji bi, ako ga zakonodavne vlasti uvaže, trebao uroditi plodom. Trenutačno postoje dvije vrste ulaganja u sport – sponzorstvo i donacija. U oba je slučaja riječ o stopostotno porezno priznatom rashodu, što znači da ulaganje od 10.000 eura u sport nekoga gospodarstvenika i košta 10.000 eura. U nekim slučajevima moraju platiti i porez na toliku donaciju pa je trošak još veći – 12.500 eura. Iz Komore predlažu da ako gospodarstvenik uloži 10.000 eura u sport, poreznom olakšicom njega to košta 3000 eura. Dakle, olakšica na takvu donaciju bila bi 70 posto.
– Pretpostavljamo da bi to potaknulo gospodarstvenike da više ulažu. Štoviše, najveći privatni sponzori najavili su da će, ako to prođe, automatski tri puta podignuti ulaganja u sport – ističe Kos, koji je i sam sportski djelatnik i predsjednik jednog rukometnog kluba iz Slavonije.
POVEZANI ČLANCI:
Spas za profesionalni sport
Predsjednik Gospodarskog vijeća HGK u Slavonskom Brodu Ivan Ćosić ističe kako poduzetnicima putem poreznog rasterećenja treba omogućiti dobro ulaganje u sport i učiniti ga primamljivijim jer je povećan dotok sredstava jedini način da se sport podigne na višu razinu.
– Poduzetnici su kao roditelji i bivši sportaši generalno zainteresirani za ulaganja u sport. Tako možemo potaknuti ostanak mladih i podignuti renome tvrtki. Problem je što se takva ulaganja kod nas još uvijek temelje na dobroj volji i poznanstvima i nedovoljna su za profesionalni sport – tvrdi Ćosić.
Da, i da to bude za nekoga vešmašina opet će veći dio novca ostati sportu na raspolaganju, a koliko para toliko muzike, jer đabe ni u stare babe . . .