Na dan kada je prije 155 godina osnovana Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti dodijeljene su Akademijine nagrade.
Samozatajni i strpljivi
Ove su ih godine dobili Mirjana Polić Bobić za knjigu “Kalifornijski zapisi oca Ferdinanda Konšćaka”, Eudard Marušić-Paloka za rad o matematičkom modelu toka kroz tanko područje, Tvrtko Korbar za rad o kataklizmičkom tsunamiju otprije 66 milijuna godina, Lovorka Grgurić za otkriće BMP1 enzima, Bojan Marotti za knjigu “Značenje nadslovaka u Vitezovićevu Lexiconu”, Antun Česko za knjigu “Za Kranjčevića. Od arhivacije do kanonizacije”, Dragan Damjanović za izložbu Herman Bollé - graditelj hrvatske metropole, Davorin Kempf za Simfonijski stavak za orgulje i orkestar te Dragan Kovačević za znanstvena postignuća u proizvodnji mesnih proizvoda, napose kulena.
Zahvaljujući na nagradi, Mirjana Polić Bobić istaknula je da se nada da će laureati nadahnuti mlade na samozatajni, strpljivi i mukotrpni put umjetnika i znanstvenika koji rade daleko od svijeta publiciteta i moći.
“Slonovi dugo pamte”
Predsjednik HAZU Zvonko Kusić pohvalio se sve većim radom i medijskom prisutnošću Akademije, najavivši i da će sredinom svibnja dobiti do sedamnaest novih redovnih članova, devet dopisnih i dvanaest članova suradnika. Kusić je najavio i da će nakon njihova izbora doći do evaluacije pravila izbora, a pohvalio se Akademijinim radom na strategiji znanosti i obrazovanja. Najavljujući predsjednika Sabora Željka Reinera, Kusić je rekao da je Reiner četvrti akademik na toj funkciji nakon Vladimira Nazora, Vladimira Bakarića i Vlatka Pavletića. Reiner je na kraju govora komentirao svoju kravatu, ovog puta s motivom slonova, rekavši da je nije izabrao slučajno.
– Slon je životinja koja pamti. Moramo imati povijesno pamćenje. Narod koji se neće sjećati prošlosti, neće imati budućnost. HAZU je jedno od jamstava da se hrvatska povijest poštuje i čuva – rekao je Reiner.
Dan HAZU okupio je brojne uglednike, od kardinala Josipa Bozanića do ministra znanosti, obrazovanja i sporta Predraga Šustara. Na čuvenoj Guarnerijevoj violini King muzicirao je i Orest Shourgot uz pijanista Domagoja Guščića.
>> 'Od prvih dana svog postojanja HAZU slijedi temeljne Strossmayerove ideje'
vjerojatno najčudnija akademija na svijetu a o članovima napose bolje niti ne pričati. katastrofa morala, etike i znanja. u ovoj zemlji možeš završiti starojugoslavensku osnovnu školu, partizanski vojni tečaj i postati doktor "znanosti" i akademik????? čak i blesavi se čude!!