Pripadnici nadležnih službi izvukli su iz zemlje veliki dio olupine sovjetske bespilotne letjelice koja se u četvrtak navečer srušila u zagrebačkom naselju Jarunu kod Studentskog doma.
Prema onome što se zna preletjela je Rumunjsku i Mađarsku te se srušila u glavnom gradu Hrvatske, a za sada se ne zna tko ju je uputio. Ministar obrane Mario Banožić kazao je da je riječ o avio-bombi sovjetske proizvodnje. "Možemo sada reći da je riječ o avio-bombi koja se koristila na avionima sovjetske proizvodnje. Može biti i s ruske i s ukrajinske strane", dodao je. Istraga se nastavlja.
Pred novinare je stigao kamion s ostacima letjelice.
Podsjetimo, Brigadir Vlado Kovačević, šef vojne policije HV-a, govoreći o akciji vađenja ostataka letjelice Tu-141, u Dnevniku HTV-a otkrio je jezivu novost – da je sudeći po prvim analizama dron nosio i eksplozivnu napravu! Dakle, nije riječ o špijunskoj letjelici, nego je kao što kaže Kovačević, letjelica imala i drugu namjenu.
Znači, da je to bio borbeni krstareći projektil, koji je trebao vojno djelovati i eksplodirati. Kaže da u letjelici ima mjesta za do 150 kilograma "drugog tereta". Ova činjenica potpuno mijenja težinu samog događaja, jer može značiti dvije stvari – da je riječ o poludjelom dronu koji je trebao gađati neprijateljski cilj na ukrajinskom ratištu, što bi bila optimistična varijanta, ili ono najgore, da je dron ciljano upućen na Zagreb kako bi nanio civilne žrtve.
Glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg kazao je u subotu da će zajedno s hrvatskim nadležnim vlastima raditi na utvrđivanju činjenica o padu drona u Zagrebu, objavio je na Twitteru dan nakon incidenta odgovarajući na zahtjev hrvatskog premijera.
Svatko tko prođe dva sata obuke može vrlo lako uništit najmoderniji tenk ili avion koji košta stotine milijuna dolara. Prema tome pametnije nam je bilo da smo se dobro naoružali protuoklopnim i protuavionskim raketama, također smo mogli izgraditi pedesetak manjih ratnih brodova i kupit još pedesetak helikoptera koji bi nam koristili ne samo u ratu, nego u požarima, potresima, poplavama, nesrećama, čuvanje granice, itd. Hrvatskoj treba mala obrambena vojska koja je vrhunski opremljena, zrakoplovi su nam u tom smislu najmanje korisni.