Potražnja za lijekovima raste zbog sve raširenijih kroničnih bolesti, starenja stanovništva i pojave novih mogućnosti liječenja, no pravo pitanje nije trošimo li previše ili premalo, nego trošimo li učinkovito, a prethodno je istraživanje pokazalo kako postoje brojne neučinkovitosti u hrvatskom zdravstvu.
U analizi "Trošimo li previše na lijekove" Marijana Bađun iz Instituta za javne financije navodi da je važno istražiti kako optimalno koristiti sredstva za lijekove, odnosno provjeriti efikasnost lijeka u odnosu na njegovu cijenu, a to je cilj farmakoekonomike koja u Hrvatskoj nije dovoljno razvijena.
Prema istraživanju zemalja OECD-a, moguće mjere ograničavanja porasta potrošnje lijekova su: smanjivanje proizvođačkih cijena lijekova, rezanje marži, veća participacija korisnika u plaćanju cijene lijeka, revidiranje načina određivanja cijene lijekova, prebacivanje na generičke lijekove...
- Za Hrvatsku je važno i da HZZO počne objavljivati više detaljnih podataka o rashodima za zdravstvenu zaštitu, ponajprije bolničku. Također je potrebno istražiti tržište posebno skupih lijekova i provjeriti u kojoj se mjeri koriste generički lijekovi koji su troškovno efikasniji. S obzirom na to da Hrvatska ne stoji dobro prema zdravstvenim pokazateljima poput stope smrtnosti od raka i kardiovaskularnih bolesti, čini se kako je ključno više raditi na ranom otkrivanju i prevenciji bolesti, što bi također utjecalo na visinu potrošnje lijekova - zaključuje M. Bađun.