U posljednjih desetak godina količina vina proizvedena u ozaljskom kraju znatno je povećana. Na tom području registrirano je čak 11 vinara koji ispunjavaju sve zakonske norme i imaju uredne dozvole za trgovinu vinom. Usprkos tome, problema s plasmanom proizvoda nema.
Profesionalizacija
– Većina vinogradara višestruko je povećala površine pod nasadima, a time i proizvodnju vina. Ipak, svi koji taj posao rade profesionalno i nude vino na tržište nemaju problema s prodajom. Takva situacija je i na mom gospodarstvu – rekao je Darko Vrbanek, vinar i tajnik Udruge vinogradara, vinara i voćara Ozalj.
Sa sve većim količinama proizvedenog vina ozaljski vinari dobili su mogućnost vina plasirati i preko niza ugostiteljskih objekata diljem županije. Ipak, svi tvrde da je tajna njihova uspjeha inzistiranje na kvaliteti.
– Ne vjerujem da je tržište vinima poraslo proteklih godina, barem ne značajno. Smatram da smo mi vinari s ovog područja svojim vinima istisnuli neke druge, uglavnom velike proizvođače. To potvrđuje da su naši proizvodi zaista kvalitetni, a s plasmanom kvalitete nikad nije bilo problema – tvrdi Zdenko Vrbanek.
Jedna od prvih koja je krenula u komercijalizaciju vina je obitelj Šoštar iz Vrhovca.
– Sada već daleke 1996. krenuli smo u ozbiljan posao s vinom i uključili se u sustav PDV-a. Tada smo počeli obnovu i podizanje novih nasada. S nekadašnjih deset stigli smo do više od 22.000 komada. No, bez obzira na znatno povećanje, prodajom smo zadovoljni – potvrdio je Elvis Šoštar.
Imena nisu važna
Zato mnogi gosti danas biraju restorane i kafiće koji imaju vina s ovog područja i nazivaju ih domaćim. Pritom im ime vinara nije presudno, što govori da su ovdašnja vina postala sinonim kvalitetnog proizvoda. Zato mnogi vinogradari žele i dalje povećavati površine pod vinovom lozom.