Štrajk u školama

Vlada sve bliže odluci da ne plati štrajk, hoće li se produljiti školska godina?

Blaženka Divjak
Foto: Marko Prpic/PIXSELL
1/3
29.10.2019.
u 06:35

Sindikati od svojih zahtjeva ne odustaju, a Vlada nema namjeru popustiti. U svim mogućim scenarijima najveće bi žrtve na kraju mogli biti učenici

Iako članovi sindikata osnovnih i srednjih škola ulaze u četvrti tjedan štrajka, svi hrvatski učenici osnovnih i srednjih škola s četvrtim štrajkaškim tjednom upisuju četvrti dan nepohađanja nastave, čime i službeno mora biti nadoknade propuštenog gradiva. Naime, u odluci o tekućoj nastavnoj godini predviđena su tri dana u školskom kalendaru za nepredviđene okolnosti, no to je sada iscrpljeno, a ministrica obrazovanja Blaženka Divjak mora donijeti odluku o nadoknadi.

– Dat ćemo nekoliko mogućih prijedloga. Jedan od njih je produljivanje školske godine – kazala je jučer ministrica Divjak. Sindikatu hrvatskih učitelja, Nezavisnom sindikatu zaposlenih u srednjim školama i Sindikatu znanosti i visokog obrazovanja jaku je poruku jučer poslao i ministar rada i mirovinskog sustava Josip Aladrović, nakon što su predstavnici spomenutih sindikata napustili sastanak na kojem se raspravljalo o osnovici, ne i koeficijentima.

Ni riječi o koeficijentima

– O koeficijentima nećemo razgovarati. Na stolu su sve opcije koje su bile i prije, mislim da ćemo vrlo brzo poduzeti mjere. Do četvrtka ćemo odlučiti hoćemo li platiti štrajk – kazao je Aladrović. Kako je i rekao ministar, odluka još nije donesena, ali iz Banskih dvora može se čuti da je izglednije da štrajk neće biti plaćen. Prijetnja neplaćanjem za predstavnike sindikata čisti je primjer zastrašivanja.

– To su pokušaji zastrašivanja i dokaz da Vlada ne rješava problem. Neplaćanje štrajka najviše štete nanijet će učenicima – kazao je za Večernji list Branimir Mihalinec, predstavnik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama. Da štrajk po svim moralnim zakonima mora platiti, premijeru Plenkoviću poručio je čelnik Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja Vilim Ribić.

– Prema moralnim zakonima, štrajk treba platiti Plenković koji sa sindikatima nije sjeo za stol niti ih je pozvao na sastanak iako je javno obećao da hoće. Tako je samo pokazao da ne poštuje ni svoju vlastitu riječ – kazao je Ribić. Poručio je da Vlada ne može zabraniti štrajk, što je također jedna od mjera na koju misli ministar Aladrović, nego je to moguće isključivo sudskim putem, tako da 800 poslodavaca, u ovom slučaju ravnatelja, sudski zatraži zabranu štrajka, a sudovi odluku moraju donijeti hitnim postupkom. – Kada bi sud donio odluku o zabrani štrajka, svi članovi sindikata odluku bi ispoštovali – kazao je Ribić.

Mogući scenariji

Odluči li Vlada definitivno “kazniti” štrajkaše neplaćanjem štrajkaških dana, najveću bi štetu doista pretrpjeli učenici. Takvom odlukom Vlade, naime, učitelji i profesori ne bi bili dužni odraditi nadoknadu propuštenog. Ako bi i pristali nadoknađivati, to bi državni proračun koštalo 50 posto više nego plaćanje dana provedenih u štrajku jer bi nadoknadu profesori i učitelji, kako objašnjavaju sindikati, vodili kao prekovremeni rad. Odigra li se pak scenarij u kojem Vlada odluči ne platiti dane provedene u štrajku, a istodobno ministrica obrazovanja Blaženka Divjak donese odluku o produljenju školske godine, tada se profesorima ne može računati prekovremeni rad. No u toj opciji sindikati i njihovi članovi spremni su na drukčiji scenarij.

– Odluči li Vlada ne platiti štrajk, a istodobno se produlji godina, profesori nisu obvezni odraditi puni fond sati. U takvom potencijalnom scenariju, koliko god da se produlji nastavna godina, nastavnici neće raditi – kazao je Mihalinec. Iako se odluka o produžetku nastavne godine ne odnosi na fakultete, Vilim Ribić kaže da bi u slučaju takvog scenarija i on, da je u situaciji nezavisnih sindikata srednjih škola i učitelja, birao opciju da sa svojim članovima ne završi školsku godinu. Do sada je tek jedna Vlada odlučila ne platiti jedan dan proveden u štrajku – Vlada Zorana Milanovića.

Odluči li Vlada ne platiti štrajk, to vrijeme svojim članovima može isplatiti Sindikat ako na svome računu ima dovoljno novca.

VIDEO Prosvjed učitelja i profesora

Komentara 112

DU
Deleted user
06:50 29.10.2019.

E sad, najjlakse je koristiti djecu kao instrument ucjene. Moje starije dijete ide u srednju skolu koja ne strajka i cijelo vrijeme strajka ima normalno nastavu. Mlade dijete ide i osnovnu koja strajka i nema nastavu. Ne ulazeci u opravdanostt zahtjeva , moje misljenje je kako su sindikati izmanipulirani odnosno njihovi clanovi jer u svakom sindikatu na njihovom čelu sjedi uhljeb ! U ovom strajku hns trazi slamku spasa ne bi li politicki "poentirao" i ostao negdje u politici..... Da li je strajk opravdan , ne znam i ne ulazim. Svakako nije dobro organiziran, a sto se tice produljenja godine i skracivanja praznika moj prijedlog je slijedeći. Ukoliko do takve odluke dode trebali bi strajkati roditelji i ostaviti klince doma.

Avatar southman
southman
07:21 29.10.2019.

Pazi ti Ribića, Plenković je klriv za sve jer nije sjeo sa njima za stol. Pa poslao ti je dva svoja ministra na pregovore, a i to vam je puno obzirom na način kako vi " pregovarate " ! Najobičniji Socijalistički savez !

MI
Miky0502
07:08 29.10.2019.

Ovo stvarno nije u redu ja sam srednjoškolac i učenici neštrajkaju i mi moramo trpiti to ne svojom voljom i ići duže u školu zbog štrajka koji nismo htjeli nemam riječi

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije