Hrvatska će od 01. siječnja sljedeće godine ponovo uvesti služenje vojnog roka, Ministarstvo obrane (MORH) u ovom trenutku radi na izmjenama Zakona o obrani i zakona o službi u Oružanim snagama što će biti temelj najavljenog vojnog roka, piše danas Novi list. Kako Hrvatska 2008. godine nije ukinula vojni rok, već ga je samo zamrznula već postoji odgovarajuće zakonodavstvo, ali i praksa te će samo trebati to prilagoditi današnjim vremenima.
Koliko će trajati sam vojni rok, u ovom trenutku nije poznato. Kako je već pisao Večernji list, odlučuje se između dva ili tri mjeseca vojnog roka. U slučaju da traje samo dva mjeseca, tad bi ročnici dobili samo temeljnu pješadijsku obuku. No, u slučaju da vojni rok traje tri mjeseca, tada bi se ročnici tijekom trećem mjeseca obuke slali na neki oblik specijalističke obuke u kopnenoj vojsci, zrakoplovstvu i protuzračnoj obrani ili mornarici.
VEZANI ČLANCI:
Ročnici koji bi odslužili vojni rok bi mogli birati hoće li se vratiti u civile i biti dio vojne pričuve ili bi ostali u Oružanim snagama. Obuka ročnika odvijat će se u vojarnama u Požegi, Sinju i Kninu, dodaje Novi list. Između 17 i 18 tisuća mladića svake godine postaje punoljetno i oni su obvezni služiti vojni rok. S obzirom na to da neće svi proći liječnički i znatni dio će se pozvati na priziv savjesti, Ministarstvu obrane procjenjuju da će u 2025. godini kroz obveznu obuku proći između 4000 i 4500 ročnika.
U Hrvatskoj sad postoji dragovoljno služenje vojnog roka, a oni koji se na njega jave imaju pravo na naknadu od 900 eura mjesečno. Ministarstvo predviđa da će i oni koji će obvezno služiti vojni rok dobivati naknadu, ali ona će najvjerojatnije ipak biti nešto manja. Civilni vojni rok bit će znatno duži.
FOTO Tjedan dana od velikog nevremena u Bošnjacima: 'Život se polako normalizira'
Žene se stalno žale da nisu ravnopravne, a sada kad treba služiti vojni rok nema niti jednog glasa boraca zaa ženska prava da zatraži da i one služe obavezni vojni rok. Zašto se ne oglasi tzv. pravobraniteljica za ravnopravnost spolova?