Njemački Vrhovni sud presudio je jutros da jedan internetski portal nije dužan otkriti identitet osobe koja je na tom mjestu anonimno komentirala medicinske usluge u Njemačkoj. U konkretnom slučaju radi se o liječniku iz grada Schwäbisch-Gmünd i portalu www.sanogo.de koji služi kao platforma na kojoj korisnici ocjenjuju usluge liječnika i farmaceutske proizvode.
Liječnik je tužio jednog korisnika portala jer je "širio lažne informacije o njegovom radu i ordinaciji". Korisnik je na portalu napisao da je u ordinaciji na pregled čekao tri sata i da je "gledao kako se bolesnički kartoni i dokumentacija nose u košarama za rublje". Liječnik je sudskim putem zatražio da portal sanogo.de otkrije ime i prezime i adresu čovjeka koji je to napisao. Portal je odbio otkriti identitet svoga korisnika nakon čega su dvije instance suda u Stuttgartu presudile u korist liječnika, uz obrazloženje da su ugrožena njegova osobna prava, jer da "nije dopustivo da netko optužuje nekoga, a da pritom ne otkriva svoj identitet".
Sanogo.de odbio je otkriti identitet svoga korisnika pozivajući se na Zakon o medijima i uložio je žalbu na presudu. Na kraju je u korist internetskog portala presudio Vrhovni sud. Predsjedavajući sudac Vrhovnog suda Gregor Galke kazao je da se anonimni korisnik može otkriti samo u rijetkim slučajevima, a da u to ne spada "zaštita osobnih prava", javlja Spiegel.de.
I dok je njemačka javnost iščekivala presudu suda u Karlsruheu, na drugom kraju Europe, u Moskvi, Vladimir Putin potpisao je zakon kojim se za "ekstremizam na internetu" uvode zatvorske kazne.
>> U Europi internet 'pomaže' rastu antisemitizma
Suncica, vidi ste da ste s internetom i Microsoftom na vi. Dajte radije o necem drugom. Moze?!