U prvih šest mjeseci ove godine povodom dojava o nasilju u obitelji policijski djelatnici PU vukovarsko-srijemske intervenirali su u 297 slučajeva, evidentirano je 340 počinitelja obiteljskog nasilja, od čega 270 muškaraca i 70 žena, a najviše intervencija bilo je zbog psihičkog nasilja, potom tjelesnog i ekonomskog nasilja, kažu statistike PU vukovarsko-srijemske.
Najčešći počinitelji su muškarci u dobi od 31-50 godina, a žrtve obiteljskog nasilja su uglavnom žene u dobi od 31 do 50 godina te u dobi od 18 do 30 godina. Sukobi su najčešći unutar bračne zajednice, nešto rijeđi među izvanbračnim partnerima, a kao počinitelji su supruzi ili izvanbračni partner, a supruge i majke vrlo rijetko. Očevi su češće nasilni prema sinovima nego prema kćerima.
Ukupno je predloženo 156 zaštitnih mjera, a 9 počinitelja je prekršajno prijavljeno jer nisu poštivali zaštitnu mjeru za što slijedi novčana kazna do 3 000 kuna ili zatvorska kazna od najmanje 10 dana. Najtragičniji slučaj obiteljskog nasilja dogodio se 25. svibnja u Soljanima, u županjskoj Posavini kada je suprug ubio suprugu jer je najavljivala kako će zatražiti rastavu braka.
Policija poziva žrtve neka prijavljuju nasilje, ali neka i susjedi prijavljuju ako znaju za slučajeve nasilja u susjedstvu jer \"ako se odvažite i prijavite nasilnika prekinut ćete agoniju koja možda traje godinama; možda ćete nekom djetetu omogućiti ljepše djetinjstvo, vratiti mu osmjeh na lice, izmučenu ženu iščupati iz ralja nasilnika, a prije svega, možda ćete spasiti nečiji život\". Povodom Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama koji se obilježava 22. rujna, PU vukovarsko-srijemska je u suradnji s Obiteljskim centrom i Sigurnom kućom Vukovarsko-srijemske županije te mladima iz Gradskog društva Crvenog križa Vinkovci, poduzela preventivne i promidžbene aktivnosti poput uređenja izloga u središtu Vinkovaca na kojemu žele skrenuti pozornost građana na temu nasilja u obitelji.