U doba proklamiranog mira između najvećih svjetskih sila, a jedine supersile bile su SAD i SSSR, strateški, interkontinentalni bombarderi postali su manje važni. Potkraj 80-ih prošlog stoljeća SAD je tako počeo proizvoditi nevidljivi B-2 bombarder (tzv. leteće krilo), no umjesto 135, proizveden je 21 zrakoplov. Dvadeset pet godina poslije američka vojna industrija, sada već u znatno promijenjenim međunarodnim okolnostima, kada opet počinje trka u naoružanju – gladna je novih investicija i pokreće se posao projektiranja i proizvodnje novog bombardera.
Medijski je snažno najavljen novi tehnološki proboj projekta gradnje novog Long range strike bombera (LRS-B). U ovom trenutku SAD rabi 20 B-2, 60-ak legendarnih B-52 i 60-ak B-1 Lancera. Prema umjetničkim koncepcijama, novi bombarder izrazito nalikuje na B-2, a navodi se kako će biti i manji u odnosu na prethodnika.
Očito će Amerikanci u novi projekt krenuti štedljivije no prije i pokušati proizvesti “univerzalni” bombarder. Nagađa se da bi novi bombarder imao i supersonične mogućnosti. Želi li USAF prvu eskadrilu ovih bombardera imati u uporabi 2015., morat će već iduće godine pokazati barem “nacrte”.
>>Cijeli tekst čitajte u tiskanom izdanju Večernjeg lista ili prelistajte e-izdanje!
Od ostalih tema iz dvobroja izdvajamo:
>>Istina o hrani: Najčešće je rizično tretirano povrće, voće i riba
>>Izgubili smo 100.000 đaka samo u zadnjih 15 godina
>>Troškovi migrantske krize: Slovenci od EU traže 10 milijuna eura, a mi zatražili tek 5 milijuna
>>Mini vatreni u Čileu: Hrvati oduševili! Brekalo: A sada idemo po zlato!
>>Tomislav Čuljak: Predsjednica će madat dati HDZ-u jer će osvojiti najviše mandata
>>Mirela Holy: Karamarkova retorika podjele na nepoželjne i poželjne je strašna
>>Za samo 5 kuna uz Večernji specijalno izdanje magazina Moje zdravlje
Uzalud vam trud svirači: "Hrvatska vojska je toliko jaka da su svi zabrinuti! Možete si svoje bombardere zataknuti!" Pitajte generelissimusssssa Kotromanovića.