Kao što je Večernji list već bio najavio, plin će u 2011. godini (ne odmah u siječnju, ali tijekom zime) za kućanstva poskupjeti oko 10 posto, potvrdili su nam jučer u Ministrastvu gospodarstva. Iako se o tom postotku dosad samo nagađalo, sada je stigla i praktički službena potvrda jer je Vlada jučer na zatvorenom dijelu sjednice prihvatila odluku o provedbi mjera ublažavanja porasta cijena prirodnog plina u 2011. godini u kojoj stoji da će kućanstva platiti povećanje cijene plina od 15 posto, a preostali će se dio opskrbljivaču plinom osigurati iz državnog proračuna. Vlada je zapravo morala formalno ponovno usvojiti tu odluku koju je donijela početkom 2010. godine kada je plin poskupio 20 posto, a Vlada je tada odlučila da kućanstva plate 15 posto dok je iz proračuna namireno preostalih pet, kako bi vrijedila i u 2011. godini, ali ona nagovještava i ponovno poskupljenuje.
Vlada i MOL, naime, već dulje pregovaraju o plinskom biznisu jer je Vlada do 1. prosinca trebala otkupiti poslovanje uvoznim plinom iz Ine, ali budući da je od toga odustala, zauzvrat će Ini odobriti poskupljenje plina jer ta kompanija ima gubitke na uvoznom plinu, dok na domaćem ipak izdašno zarađuje. Očito je da MOL traži poskupljenje tog energenta veće od 15 posto (možda oko 30 do 40 posto, kako bi cijena po kojoj Ina prodaje plin distributerima bila jednaka uvoznoj), ali je Vlada na kućanstva ponovno, doznajemo u Ministarstvu gospodarstva, odlučila prevaliti 15, odnosno 10 posto što je konačni iznos poskupljenja koje moraju platiti građani nakon što se distributerima odobri 15-postotno poskupljenje. Preostali će se iznos MOL-u namiriti iz proračuna.
Cijena kubika plina u Zagrebu sada iznosi 2,83 kune, a nakon poskupljenja bila bi 3,11 kuna, što znači da bi, primjerice, obitelj koja živi u stanu od 60 kvadrata godišnje za plin plaćala 364 kune više. Udar je to na standard 650.000 potrošača plina u RH. Ulaskom u Europsku uniju Vlada više neće imati mogućnost određivanja cijene plina kućanstvima jer će taj energent morati imati tržišnu cijenu. To znači da nas očekuju dodatna poskupljenja plina. Iako Vlada i MOL još nisu objavili konačni dogovor o plinskom biznisu, sad je posve očito da plin poskupljuje, a poslovanje plinom ostaje u Ini, što su nam potvrdili i u Ministarstvu gospodarstva.
Nije u redu treba prosvjed protiv kuhanja kave na plin!