Povijesni događaj

Za jedan euro po kvadratu Romi Bajaši napokon svoji na svome

'VARAZDIN/MEDJIMURJE- 23.07.09., Cakovec, Hrvatska- Odrzan okrugli stol za rome. Romsko naselje Loncarevo. ILUSTRACIJA.  Photo: Vjeran Zganec-Rogulja/Vecernji list'
'Vjeran Zganec-Rogulja/Vecernji l'
29.06.2011.
u 09:56

– Odredili smo cijenu od 1,1 euro po četvornom metru. To bi za sve trebala biti prihvatljiva cijena i ne očekujem probleme – objašnjava načelnik Josip Lepen

– Za nas Rome to je povijesni događaj! Prvi ćemo put bit svoji na svome i živjeti po zakonu – kaže Josip Balog iz romskog naselja Lončarevo u općini Podturen. Povijesni događaj početak je legalizacije zemljišta na kojem su Romi sagradili kuće. Kao u u drugim međimurskim općinama, romske su se obitelji prije više desetljeća, pa i stoljeća, doselile i podigle kolibe ne pitajući za vlasništvo. Ponegdje su se udomili na privatnom zemljištu mještana okolnih sela, a češće na zemljištu u tzv. društvenom vlasništvu. U Podturnu žive na državnom zemljištu koje je država prenijela na općinu. Općina sad želi legalizirati selo u kojem živi četrdesetak obitelji.

– Odredili smo cijenu od 1,1 euro po četvornom metru. To bi za sve trebala biti prihvatljiva cijena i ne očekujem probleme. Pravo prvokupa imat će oni koji su na tom zemljištu podigli kuće u kojima žive – objašnjava načelnik Josip Lepen. Da prilikom prodaje neće biti problema, nada se i J. Balog, koji predstavlja selo s dvjestotinjak stanovnika koji se deklariraju kao Romi Bajaši.

– Bit će tu i tamo otpora onih koji misle da nema potrebe plaćati zemljište na kojem već ionako žive i na kojem su živjeli i njihovi očevi i djedovi. No, kupnja zemljišta je i simboličan čin kojim Romi preuzimaju i obveze koje iz toga proizlaze. Dosta je bilo toga da tražimo samo prava, a da za obveze nitko ne pita. Cijena je daleko ispod tržišne cijene i svatko može izdvojiti tih nekoliko tisuća kuna – ističe J. Balog. Nakon što se legaliziraju postojeće kuće, odredit će se i cijena za nova gradilišta.

Uvest će se red, pa se više neće moći graditi gdje se tko sjeti. U legalizaciju i uređenje romskih naselja u Međimurju dosad je uloženo više od 10 milijuna eura. Mještani Lončareva tvrde da žive u najstarijem romskom naselju u Međimurju. Povjesničar Branimir Bunjac napominje da se o povijesti Lončareva vrlo malo zna, a na mnogim zemljovidima Međimurja nije ni ucrtano na karti. U matičnim knjigama pronašao je podatak da je 10. prosinca 1866. pokraj Mure u Podturnu rođen Adam Bogdan, sin Stjepana i Helene rođene Oršoš. Pod rubrikom narodnost upisano je „Zingarus“, a pod adresom naveden je kućni broj nula. Krsni kumovi malom Adamu bili su Hrvati Franjo Nagy i Helena Kovač.

Ključne riječi

Komentara 15

ZA
zagabria1
10:25 29.06.2011.

chemica malo manje šovinizma pa će biti sve ok

PO
porezni.obveznik
11:27 29.06.2011.

chemica, \'vi\' placate kazne kad ih dovodite u red? tko je tebi dao pravo da ikoga dovodis u red? i kako mislis da ljudi (od kojih neki tu zive od 19. stoljeca, kad je ovo bila Austrougarska) zive nelegalno uu nasoj domovini? Kad su tvoji preci stigli tu i cime imas vise prava od npr. ovih ciji su preci upisani u knjige jos 1866? Zbog prezimena?

CH
chemica
10:16 29.06.2011.

Bolje i to nego da nas opet tuže u Strasbur \"jerbo kršimo njihova ljudska prava\". Oni žive nelegalno u našoj domovini, a mi plaćamo kazne kada ih pokušamo dovesti u red.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije