DOBRE VIJESTI ZA UMIROVLJENIKE

Želite primati nacionalnu mirovinu? Od sljedeće godine stižu novi uvjeti

Zagreb: Vlada isplaćuje božićnice za 830 tisuća umirovljenika
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
27.12.2023.
u 08:44

Drugi je bitan uvjet koji treba zadovoljiti dohodovni cenzus, koji se povećava na 300 eura po članu kućanstva

Za nekoliko dana, od siječnja iduće godine, stupaju na snagu blaži kriteriji za stjecanje prava na nacionalnu naknadu za starije osobe, popularno nazvanu nacionalnom mirovinom, što bi moglo povećati broj osoba koji primaju takvu novčanu isplatu. U prosincu je 120 državnih eura dobilo oko 7200 starijih od 65 godina koji nisu nikada radili ili su imali manje od 15 godina staža, što je uvjet za redovnu mirovinu.

Nacionalna naknada za starije od siječnja povećava se za 30 eura na – 150 eura. I dalje će to biti manje od iznosa redovne mirovine koju neka osoba može dobiti za 15 godina staža, što je trenutačno oko 160 eura. Kada je 2021. Plenkovićeva vlada uvodila tzv. nacionalnu mirovinu, očekivala je da će je primati barem tri puta više ljudi, oko 21 tisuća, no to se nije dogodilo iz niza razloga pa se sada donose blaži uvjeti za stjecanje prava.

Jedan je da osoba ne mora više živjeti u Hrvatskoj 20, već je dovoljno da živi deset godina, a drugi bitan uvjet je povećanje dohodovnog cenzusa kućanstva u kojemu živi starija osoba. Dvije tisuće ljudi dosad je odbijeno jer su živjeli u Hrvatskoj kraće od 20 godina. Što se tiče prihoda kućanstva, dohodovni cenzus od iduće godine povećava se na 300 eura po članu, što znači da će nacionalnu naknadu moći tražiti i žena koja živi u dvočlanom kućanstvu, a njezin suprug ima do 600 eura mjesečne mirovine, odnosno manje od 4500 kuna mjesečno. Nema kontrole imovine kod stjecanja prava na nacionalnu naknadu, kao što je to slučaj sa socijalnom pomoći.

GALERIJA TOP fotografije u 2023.

Zagreb: Vlada isplaćuje božićnice za 830 tisuća umirovljenika
1/103

Analiza je pokazala da je u protekle tri godine isplatu naknade tražilo oko 15 tisuća građana, ali je svaki drugi odbijen jer nije zadovoljio dosadašnje kriterije. S najnovijim zakonskim promjenama broj primatelja nacionalne naknade za starije mogao bi se povećati za nekoliko tisuća. Novost je i da će isplata biti moguća preko pošte, odnosno da će poštar donositi novac na kućne adrese kao što je svojevremeno donosio i mirovine.

POVEZANI ČLANCI:

Dvije trećine primatelja naknade su žene, prosječne dobi od 73 godine te uglavnom žive na selu. HZMO ističe da pravo na nacionalnu naknadu za starije osobe pripada od dana podnošenja zahtjeva ako su ispunjeni svi uvjeti propisani za stjecanje prava. Zahtjev za nacionalnu naknadu može se podnijeti bilo kada, i to osobno u područnoj jedinici HZMO-a prema mjestu prebivališta podnositelja zahtjeva, preporučeno poštom ili elektroničkim putem u sustavu e-Građani.

Popis stanovništva pokazao je da Hrvatska ima oko 870.000 osoba starijih od 65 godina, među kojima je samo njih oko 15 tisuća tražilo isplatu naknade. Kad se zakon pripremao, Vlada je procjenjivala da oko 50 tisuća starijih nikada nije radilo. Moguće je da su te procjene bile neprecizne ili osobe koje nisu radile žive u kućanstvima s nešto povoljnijim primanjima pa nisu tražile nacionalnu naknadu. Najviše je siromašnih u Hrvatskoj u samačkim kućanstvima, a takvih je oko 400 tisuća. Oko 160.000 samaca u riziku je od siromaštva. 

VIDEO Tradicionalna podjela božićnih darova životinjama

Komentara 6

Avatar Moodleen
Moodleen
14:47 27.12.2023.

Povečava drug Plenkošević primanja svojim glasačima iz plemena Kakajtazi.

Avatar SAM
SAM
08:56 27.12.2023.

Zanimljivo, osoba koja nema dana radnog staž dobit će 150 eura mirovine, a ja koji imam 30 godina staža i trebao bih u invalidsku mirovinu, dobio bih 200 eura mirovine. Ima logike. 30 godina su mi skidali od plaće da bi na kraju dali onima koji u mirovinski nisu uplatili ni kune.

OP
Ocvali pupoljak
10:32 27.12.2023.

Dakle, mirovinu dobiju bez dana radnog staža a ja nakon 38.5 godina rada 400 eura. Zbogom pameti.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije