– Majka i ja bili smo na poslu. Kod kuće su bile baka i Antonija, koja se krenula tuširati jer je imala dogovoren pregled kod liječnika, jer je uskoro trebala roditi. Baka ju je našla na podu kupaonice i nazvala hitnu, koja ju je odvezla u zabočku Opću bolnicu. Nisu je mogli spasiti, bilo je prekasno – govorio nam je Ervin Vranić, shrvan od boli i na rubu suza. Antonija Jagić (29) živjela je u njegovoj kući.
Neispravan dimnjak
Tragedija je u crno zavila dvije obitelji, Vraniće iz Zaboka i Jagiće iz Krapinskih Toplica. Antonija Jagić se, naime, za vrijeme tuširanja u kupaonici obiteljske kuće Vranićevih ugušila plinom, a da tragedija bude veća, bila je u osmom mjesecu trudnoće i za tri tjedna trebala je roditi. Liječnici nisu uspjeli spasiti ni nju ni nerođeno dijete.
Ervin i Antonija planirali su se vjenčati potkraj ove ili sljedeće godine.
– Bilo nam je bitno da se rodi beba, ne mogu vjerovati da se to dogodilo. Prije nekoliko godina umro mi je otac, a sada ovo. Ne mogu više pričati, pokušajte me razumjeti – rekao je utučeni Ervin, kojemu su cijeli dan dolazili susjedi, prijatelji i rodbina izraziti sućut. Očevid je obavljen uz nazočnost vještaka, a obitelji preminule rečeno je da je do trovanja došlo zbog neispravnog dimnjaka.
Doznali smo kako je posljednju kontrolu trošila i dimnjaka obavila tvrtka Crleni iz Varaždina, koju je za to ovlastio Grad Zabok. – Bili su kod nas u prosincu prošle godine, izdali su račun na kojem piše da su i bojler i dimnjak ispravni. Taj je račun odnijela policija – otkrila nam je Ervinova majka, a da je tada sve bilo ispravno potvrdio nam je i sam vlasnik Goran Crleni.
– Bio sam u šoku kada sam čuo što se dogodilo. Obavili smo redovitu kontrolu prohodnosti dimnjaka, očistili smo ga i tada je sve bilo u redu i s dimnjakom i s trošilom, a naš djelatnik pritom je dodao napomenu da bi na vrata kupaonice trebalo ugraditi rešetku za zrak, iako vjerojatno ni to ne bi puno pomoglo. Inače, atest izdaju dimnjačar i ovlašteni serviser, bez čijih se potvrda trošilo ne smije pustiti u pogon i distributer ne smije pustiti plin. Pitanje je tko je to i kada napravio, ali pretpostavljam da je sve bilo u redu, jer se inače bojler ne bi pustio u pogon, kao što je u redu bilo i pri posljednjoj kontroli – rekao je Crleni. Objasnio je i kako bi, da je uočena kakva nepravilnost, odmah o tome obavijestili distributera plina Zagorski metalac i tražili dolazak servisera. Za smrt Antonije Jagić i njezina nerođenog djeteta stoga je teško u nekoga uperiti prstom i reći da je isključivi krivac.
– Mnogo je čimbenika koji su mogli utjecati na povećanu koncentraciju plina u kupaonici. Kada dimnjačar izdaje atest za dimnjak i dopusti puštanje trošila u pogon, sve se mjeri, od prohodnosti dimnjaka i njegova kapaciteta, jakosti trošila do volumena prostorija – a tada sve može biti u redu. Međutim, ljudi s godinama zahvatima na kući mijenjaju početno stanje i nitko pritom ne razmišlja o bojleru.
Simptomi slabost i umor
A danas i svi imaju nape, koje su u kombinaciji s plinskim bojlerima povezanima na dimnjak velika opasnost. Opasan može biti i jak vjetar koji kroz dimnjak vraća izgorjeli plin, a to uistinu nitko ne može predvidjeti i znati – objasnio je Crleni.
– Ugljikov monoksid plin je bez okusa i mirisa, a i djeluje vrlo brzo, pa se istjecanje teško može primijetiti. Simptomi trovanja su slabost i pospanost, a spas je brza reakcija i bijeg iz prostorije. U protivnom, smrt nastupa brzo. Ako osoba i preživi, dolazi do trajnog oštećenja mozga. To se događa jer se ugljikov monoksid brže od kisika veže za hemoglobin, koji je važan za nesmetano odvijanje nekoliko tjelesnih procesa – objasnio je toksikolog Franjo Plavšić.
08.03.2011. u 17:26h svakog jutra oko podne u 18:00 je napisao/la: centras1 Treba zabraniti : --Zemljotresima da tresu zemlju /*********************************/ a majmunima pristup racunalu.