Čini se da je Godina milosrđa već na samome svom početku u Hrvatskoj počela vrlo živo. Jer, splitsko-makarski nadbiskup mons. Marin Barišić uputio je okružno pismo svojim svećenicima u kojima zabranjuje da se na sprovodima utjeruju crkveni dugovi i neplaćene crkvene usluge. Naime, u javnost povremeno dospiju slučajevi “utjerivanja dugova” rodbini preminulih, kada svećenici čak odbijaju i služiti sprovodni obred. To je nedopustivo, poručio je nadbiskup Barišić!
Neujednačena praksa
– Čest je slučaj da vjernici gotovo cijeli život žive u gradu, a pokopaju se na selu. Vjernicima se ne može uskratiti sprovod jer nisu živjeli u njihovoj župi ili zbog toga što nisu pridonosili materijalno za tu župu ni tražiti da se plati cijenu za sprovod u koju se uračunaju zaostaci za redovinu, štolarinu i sl. To nije u skladu s kršćanskim milosrđem ni s humanošću. Istina je da se, prema kanonskim propisima, sprovod za preminulog vjernika obavlja u crkvi njegove župe te da se, ako župa ima svoje groblje, preminuli vjernici na njemu pokapaju.
No, isto tako ne smijemo zaboraviti da je rodbini, jednako u skladu sa kanonskim propisima, dopušteno za sprovod izabrati drugu crkvu kao i drugo groblje. Susret s obitelji prije sprovoda i samo sprovodno slavlje ni u kojem slučaju ne smiju biti trenutak obračunavanja, već izljev milosrđa i razumijevanja, inače bi bilo u suprotnosti s duhom evanđelja – poručuje mons. Barišić.
Zbog neujednačene, a ponegdje i nezakonite i nehumane prakse skupljanja novca kod sprovodnih slavlja, mons. Barišić je poručio kako je “potrebno paziti nad prikupljanjem novca kako se to ne bi pretvorilo u lošu praksu gdje je netko primoran davati ili gdje bi se možda manipuliralo, a osobito s misnim intencijama te da je prevažno razlikovati novčane priloge i njihove namjene”.
– U nekim je našim krajevima uvriježeno da se kod sprovoda daju prilozi za misne intencije, za crkvu, groblje ili mrtvačnicu, za obitelj, Caritas ili neku drugu humanitarnu udrugu ili zakladu. Nerijetko se zna dogoditi da se svi prilozi skupljaju na naslov misnih intencija, a netko, bilo župnik, bilo obitelj pokojnika ili netko treći, svojevoljno odredi samu raspodjelu toga novca. Napominjemo da u taksovniku biskupija splitske metropolije piše da je pristojba za crkveni sprovod 200 kuna, da je misni stipendij za sprovodnu misu 50 kuna te da se i onima koji ne mogu ili čak ne žele platiti ne smije uskratiti ni sprovod ni misa – napisao je nadbiskup i savjetovao da “ono što taksovnik predviđa (prilog za sprovod i za svete mise) prima župnik, tj. od njega ovlaštena osoba, i to na doličnom mjestu.
Liturgijsko pjevanje
Osim misnih intencija župnik ili od njega ovlaštena osoba može skupljati i za potrebe crkve pri tome budno pazeći da se točno razlikuje ono što je misna nakana od onoga što je za druge namjene”. On je pozvao da se pažnja posveti i liturgijskom pjevanju “za koje se predlažu u prvom redu psalmi, a onda i druge pjesme koje odišu vjerom u uskrsnuće, koje bude nadu u život vječni i susret s našim Stvoriteljem”.
– Neprikladno je i nije dopušteno da netko pozove zbor, klapu ili pjevača da izvode pjesme koje nisu u duhu kršćanskog slavlja sprovoda. O ovoj stvari potrebno je prikladno i blago, ustrajno i strpljivo poučavati naše vjernike – poručio je mons. Barišić.•
>> Mons. Barišić zove papu Franju na ‘ferragosto’ u Split
skinuti s proracuna i fiskalizirati.. Deficit manji za bar milijardu kn