Premijer Andrej Plenković svojim je partnerima iz HNS-a obećao da će Vlada zakon kojim će se zabraniti isticanje simbola totalitarnih režima, primarno pozdrava “za dom spremni”, usvojiti do veljače i potom ga poslati u Sabor na usvajanje.
Obećanje nakon krize vlasti
Tako tvrde u vodstvu HNS-a ističući da će se tim zakonom svakako ići u zabranu tog pozdrava koji se veže uz ustaški režim, a koji je posebno aktualiziran kada su pripadnici HOS-a lani u Jasenovcu postavili spomen-ploču poginulim suborcima s amblemom te udruge u kojem je ispisan ZDS. Izvori iz HNS-a tvrde da im je Plenković to obećao nakon što je intervju HDZ-ova ministra pravosuđa Večernjem listu izazvao mini krizu u Vladi jer je rekao da HOS-ova ploča u Jasenovcu ostaje dok se ne donese zakon. Iako je Vlada u pregovorima s pripadnicima HOS-a dogovorila kompromisno rješenje, pa je ploča iz Jasenovca premještena u Novsku, ali je na njoj i dalje ZDS, tim rješenjem nitko nije zadovoljan (posebno u SDSS-u, pa i u HNS-u) te HDZ-ovi partneri inzistiraju na što žurnijem donošenju zakona da bi se ZDS potpuno uklonio iz javnog prostora. Premijer Plenković od Vijeća za suočavanje s prošlošću, koje je osnovao kada je ploča postavljena u Jasenovcu, zatražio je da ubrzaju izradu smjernica za novi zakon (prvi rok bio im je do ožujka 2018. godine) pa ima šanse da Vlada zakon usvoji do veljače. Međutim, Vijeće je zapelo već na izradi radnog materijala i definiciji antifašizma pa je od brzine rada veće pitanje mogu li se uopće članovi Vijeća (koji su raznih svjetonazora) konsenzualno dogovoriti o preporukama za izradu zakona.
– Ako se uspijemo dogovoriti, preporuke možemo izraditi već u prosincu. Ali mene osobno ne zanima je li netko nekome nešto obećao, nego možemo li se u Vijeću dogovoriti – komentirao je jedan član Vijeća. No jednako tako izvore u HNS-u ne zanima je li Vijeće složno, nego inzistiraju da premijer izvrši obećanje.
“Naši prijatelji liberali”
– Zakon je stvar političke odluke, smjernice Vijeća nisu neophodne ako se ne budu mogli dogovoriti. Uostalom, to Vijeće nije ni trebalo osnivati jer dobro je poznata izreka; ako ne želiš ili ne znaš riješiti problem, onda osnuj povjerenstvo – smatra izvor iz vodstva HNS-a koji poručuje da, ne bude li tog zakona, neće biti ni HNS-a u Vladi. U igru se ubacio i oporbeni IDS koji će u Sabor poslati prijedlog izmjena Kaznenog zakona prema kojima bi se isticanje fašističkih simbola kažnjavalo zatvorskom kaznom. Iako o dnevnom redu i uvrštavanju tih izmjena zakona odlučuje šef Sabora, a to je HDZ-ov Gordan Jandroković, nije za očekivati da će se na dnevnom redu naći prije Vladina zakona. No HNS će taj IDS-ov prijedlog koristiti za pritisak na HDZ. Štoviše, HNS je spreman i podržati IDS-ov zakon bez obzira na to što su u Vladi s HDZ-om.
– IDS-ovci su naši prijatelji liberali, moramo vidjeti taj prijedlog zakona, ali nemamo problem da ga podržimo jer nama su ustaški simboli u javnom prostoru neprihvatljivi – kažu u HNS-u. U HNS-u nisu na čisto treba li fašističke simbole kažnjavati zatvorom ili prekršajno, ali na kazni ustaške ikonografije ustraju. Simboli komunizma ih ne žuljaju, a pitanje je hoće li Vijeće preporučiti kaznu i za simbole tog totalitarizma.
jedino zajedno u paketu sa komunistickim simbolima........inace ce biti belaja.....