Tri vuka, po dva risa, tigra i orla, polarni medvjed, majmun, serval, osam sova… Čak pola milijuna kuna vrijedni trofeji i preparati strogo zaštićenih zavičajnih te globalno ugroženih vrsta zaplijenjeni su u akciji inspekcije zaštite prirode Zmajlovićeva ministarstva i policije. Načelnik inspekcije prirode Krešimir Ilić pohvalio se kako je riječ je o najvećoj takvoj zapljeni u posljednjih 10 godina.
Vrijednost oduzetih preparata i trofeja strogo zaštićenih vrsta s područja Hrvatske, na koje je zabranjen lov, procjenjuje se na oko 400 tisuća kuna, a stranih vrsta, koje se štite i konvencijom CITES, na oko 70 tisuća kuna. Prodani primjerci na crnom bi tržištu imali vrijednost veću od milijun kuna, a svi su oduzeti jednoj jedinoj osobi, državljaninu Hrvatske koji nema nikakvu dokumentaciju kojom bi potvrdilo legalnost trofeja i čije se ime se zasad drži u tajnosti. No kako je ulovljen s već prepariranim primjercima na dvije lokacije, umjesto u krivolovu, bit će tek prekršajno gonjen, za što je, doznajemo, najveća kazna 30.000 kuna. Ilić tvrdi kako su mu najveća kazna oduzeti primjerci. No da je uhvaćen u krivolovu, s puškom, samo bi po odstrijeljenom vuku platio 40 tisuća kuna.
Prema riječima Zrinke Domazetić, voditeljice Službe za bioraznolikost Ministarstva zaštite prirode i okoliša, među eksponatima je i preparirani ris, strogo zaštićena vrsta, kakvih je u Hrvatskoj još samo 50 u prirodi. Lov na strogo zaštićenog vuka dopušten je u iznimnim situacijama, no više indicija dokaz su kako su sva tri oduzeta u akciji stradala u krivolovu. Sve to strašna je šteta po bioraznolikost, dodaje ona, a završilo je u privatnoj zbirci kao nešto što će skupljati prašinu. Među preparatima je i mladunac tigra, globalno najstrože zaštićena vrsta, te cijeli niz ptica pjevica. Kobac je čak imao i ornitološki prsten iz studenog 2012. godine, što znači da su neke jedinke relativno nedavno odstrijeljene.
Međunarodna trgovina danas ugrožava gotovo 35.000 vrsta divljih životinja i biljaka koje su zbog toga stavljene pod zaštitu CITES-a. Godišnja vrijednost ilegalne trgovine zaštićenim vrstama na svjetskoj razini procjenjuje se na nevjerojatnih 10 milijardi dolara. To znači da je na četvrtom mjestu po vrijednosti, odmah iza trgovine narkoticima, oružjem i ljudima.
"Lovac" nema imena ni prezimena!? "Istraživačko novinarstvo" je zatajilo!? Pa nije baš sasvim! Jer, jasno je da bi "istraživačko novinarstvo" i "pouzdani izvori" i te kako profunkcionirali, kada bi se radilo o režimu nepoćudnim građanima. Kako to nije slučaj, očito se radi o nekome iz "vlastitih redova".