Ukine li austrijska vlada ograničenje za hrvatske radnike, otvorit će novu balkansku rutu, upozorio je Werner Muhm, sada umirovljeni, ali još vrlo utjecajan i često kontroverzan šef austrijske Komore radnika i namještenika, tijela koje zastupa interese tri milijuna zaposlenika u austrijskom sustavu socijalnog partnerstva.
Iako njegova izjava kojom nagovještava tsunami imigranata kakav smo vidjeli u imigrantskoj krizi prije par godina nije točna na više razina, i svjesno apelira na emocije, ona vrlo dobro ilustrira problematiku slobode kretanja radnika unutar Europske unije. Na stranu iseljavanje iz Hrvatske, slobodno zapošljavanje osnovno je pravo a ne povlastica svih građana EU.
Hrvatska se, gotovo pet godina nakon ulaska u EU, još nalazi u situaciji da njezini građani nisu izjednačeni u pravima s ostalima građanima Unije. Uz nejednakost u viznom režimu sa SAD-om, jer velika većina građana EU ne treba vizu za putovanje u tu državu, Hrvati su najviše “diskriminirani” na tržištu rada u EU; s ograničenjem zapošljavanja u Austriji, Sloveniji i Nizozemskoj.
>>Cijeli tekst čitajte u tiskanom izdanju Večernjeg lista ili u e-izdanju!
Od ostalih tema izdvajamo:
>>Kritike iz EK: Hrvatska u provođenju reformi na začelju EU
>>Esej Slavena Letice: Zašto Hrvati mrze vlastitu državu i sebe
>>Pet priča za dan žena: Žene na 'muškim' poslovima
>>Robert Kurbaša: Bušić je heroj koji se usudio dići glas za Hrvatsku
>>Radijska emisija godine 'At Klub': Kad se 'Lepi Mauro' prošeće gradom, sve nonice i djevojčice vuku ga za rukav
Podijelili smo državljanstva polovici Bosne i dobrom djelu Balkana i sad se kao čudimo.