Ubrzana kriza nanosi nepovratnu štetu našim sustavima za održavanje života, pogoršavajući siromaštvo i nejednakosti, povećavajući rizik od budućih zoonotskih pandemija, znatno doprinoseći klimatskim promjenama. Rastući troškovi za društva i gospodarstvo zahtijevaju zaustavljanje gubitka biološke raznolikosti ako želimo postići zadane klimatske ciljeve i ciljeve održivog razvoja, proizvodnje i potrošnje, bez krčenja šuma, onečišćenja kopna i zraka..., poruka je koju su s "Okupljanja čelnika za prirodu i ljude" u sklopu UN-ove generalne skupštine u New Yorku odaslali čelnici i predstavnici vlada iz više od 65 zemalja, koje predstavljaju 1,3 milijarde ljudi i više od četvrtine svjetskog BDP-a.
Potpore sa svih strana
Većina njih se, naime, obvezala na poduzimanje hitnih mjera u idućih 10 godina kroz dokument "Obveza čelnika za prirodu: Ujedinjeni u preokretanju gubitka biološke raznolikosti do 2030. za održivi razvoj".
Iz WWF-a (Svjetske organizacije za zaštitu prirode) kažu kako je ovaj dokument snažna poruka svijetu da mora pojačati ambiciju za zaustavljanje gubitka prirode i klimatskih promjena. Uz Njemačku, Keniju, Veliku Britaniju, Kolumbiju, Meksiko, Francusku, Sloveniju, BiH, Španjolsku..., ukupno 65 zemalja, ovu obvezu podržavaju i brojne organizacije i tvrtke, poput WWF-a, GEF-a, Gospodarske komore Svjetske banke, BirdLife Internationala, Danonea...
Među "obveznicama", međutim, zasad nema SAD-a, Kine, Australije..., čak ni Hrvatske.
I RH će se obvezati
- Pod okriljem Opće skupštine UN-a organiziran je popratni događaj na visokoj razini o potpori prirodi i ljudima, koji uključuje podržavanje izjave čelnika o potpori prirodi "Ujedinjeni na sprečavanju gubitka bioraznolikosti do 2030." za države zainteresirane da ukažu na političku podršku ambicioznoj globalnoj agendi očuvanja bioraznolikosti. Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja podržava ovu hvalevrijednu globalnu inicijativu te je u proceduri "zaključak Vlade" kojim se predlaže prihvaćanje izjave čelnika o potpori prirodi - poručili su iz tog Ministarstva ističući kako je u New York dostavljena i poruka premijera Andreja Plenkovića o jačanju svjetske ambicije za zaštitu prirode.
Neslužbeno se pak doznaje pak da bi zaključak teksta obveze na Vladi RH mogao biti prihvaćen krajem idućeg tjedna.
Iz WWF-a podsjećaju kako su oni prije samo dva tjedna objavili izvještaj o stanju planeta, koji ukazuje da je od 1970. veličina populacija sisavaca, ptica, riba, vodozemaca i gmazova smanjena za zabrinjavajućih 68%. Uslijedio je i UN-ov Biodiversity Outlook 5 koji je potvrdio da svijet nije na putu da do kraja ispuni bilo koji od 20 ciljeva dogovorenih prije deset godina u japanskom Aichiju.