Prema procjeni Europske komisije, u zemljama EU nedostaje oko 900 tisuća stručnjaka iz STEM područja (tehničke znanosti, matematika, fizika, računarstvo i sl.), a pojedinih profila inženjera, primjerice računarstva, već nedostaje i Hrvatskoj. Ako se među učenicima, koji su skloniji odabiru društvenih i umjetničkih nego inženjerskih zanimanja, taj trend ne promijeni, europsko pa i hrvatsko gospodarstvo naći će se u problemima.
Znanstvenik Josip Burušić iz Instituta Ivo Pilar, koji se godinama bavi obrazovanjem, upozorava da se već u osnovnoj školi učenike treba usmjeravati prema zanimanjima iz područja prirodoslovlja, tehnologije, inženjerstva, matematike i srodnih područja. Pitanjima je li moguće promijeniti interese učenika, koliko njihova postignuća i uspjeh u školi utječu na izbor zanimanja, mijenja li se taj izbor dok traje osnovnoškolsko obrazovanje te koliko na izbor zanimanja utječu obitelj i spol djeteta bavi se skupina znanstvenika iz Hrvatske, Francuske, SAD-a i Mađarske koji rade na projektu "Profesionalne aspiracije prema STEM zanimanjima tijekom osnovne škole".
Očekuje se da će se kroz taj projekt dobiti odgovori što treba napraviti da se poveća interes djece za STEM područje.
>>Cijelu priču pročitajte u tiskanom izdanju Večernjeg lista od utorka ili prelistajte u našem e-izdanju
U današnjem broju donosimo i sljedeće teme :
Frontex postaje nova europska granična straža: EU formira vojsku
Davor Šuker osniva HNS televiziju
Todorićev Konzum zagospodario i igračkama
Hrvati su intelignetni zato ne idu u tehnička zanimanja , to je tamo gdje se stvara vrijendost , proizvodi , a to je prljavo , zato se više cijene blebetačka znaimanja poput prava ekonomije, pedagogije, filozofije .medicine gdje je vrhrh umnih sposobnosti naučiti tablicu množenja . Kako bi se završio FER , FSB, FKIT i slični treba razmišljati i uložiti trud uz znanje, a koliko se to cijeni vidjelo se na primjeru dekana pedagoške akademije koji naziva tečajevima više škole navedenih fakulteta. tečajevi na kojima 90% njegovih polaznika ne bi bilo sposobno dati ni prvu godinu , barem po kriterijima od prije 20 godina