Pentagon je potvrdio da šalje sustav proturaketne obrane visokog dometa, kojim upravljaju američke trupe, u Izrael. Dužnosnici kažu da će Terminal High-Altitude Area Defense (THAAD) pojačati izraelsku protuzračnu obranu nakon iranskog raketnog napada na zemlju ranije ovog mjeseca.
Američki predsjednik Joe Biden kazao je da je taj potez usmjeren na "obranu Izraela", za koji se još uvijek očekuje da odgovori na iranski napad u kojem je 1. listopada ispaljeno više od 180 balističkih projektila na izraelski teritorij. Izrael, naime, još uvijek nije uzvratio na iranski napad, za koji je ministar obrane Yoav Gallant najavio da će biti "smrtonosan, precizan i, iznad svega, iznenađujući". Teheran je, pak, poručio da je napao Izrael kao odgovor na ubojstvo Hassana Nasrallaha, vođe Hezbollaha koji ima potporu Irana, u Bejrutu.
Pentagon je priopćio, prenosi BBC, da su u ponedeljak počele stizati u Izrael komponente za napredni američki sustav "THAAD", koji će, kako su izjavili, biti u potpunosti operativan u bliskoj budućnosti. Izraelski novinar Avi Scharf, koji prati podatke o praćenju letova, rekao je da su dva američka vojna transportera C-17 letjela iz Alabame do izraelske zračne baze Nevatim preko noći, vjerojatno noseći opremu za sustav THAAD.
Još uvijek nije jasno je li raspoređivanje THAAD-a dio američkog plana za prevladavanje nedostataka identificiranih u izraelskoj zračnoj obrani ili ukazuje na rastuću zabrinutost u Washingtonu zbog snažnijeg izraelskog napada na Iran. Predsjednik Biden protivi se bilo kakvom napadu na iranska nuklearna postrojenja, kao i na njezinu naftnu ili energetsku infrastrukturu, zbog straha da bi to moglo izazvati eskalaciju sukoba i utjecati na globalnu ekonomiju. Bez obzira na pozadinu odluke, ona signalizira daljnju potrebu Izraela za američkom obranom usred širenja rata na Bliskom istoku.
Raketni napadi bili su vidljivi iznad Tel Aviva nakon što je Iran 1. listopada ispalio salvu balističkih projektila. Balističke rakete, poput iranske Fattah-1 korištene ranije ovog mjeseca, ispaljuju se prema gore u Zemljinu atmosferu, gdje mijenjaju smjer i zatim se spuštaju prema cilju. Njihova velika vojna prednost leži u izuzetnoj brzini u usporedbi s krstarećim raketama ili dronovima.
VEZANI ČLANCI:
Sustav THAAD, prema proizvođaču Lockheed Martinu, najvećem američkom proizvođaču oružja, izuzetno je učinkovit protiv balističkih projektila. Raytheon, druga američka tvrtka za proizvodnju oružja, proizvodi njegov napredni radar. Sustav se sastoji od šest lansirnih vozila, s po osam presretača na svakom lansirnom vozilu. Cijena jednog sustava iznosi oko milijardu dolara (766 milijuna funti) i zahtijeva posadu od otprilike 100 ljudi za operativnu upotrebu.
THAAD je vrlo tražen, a među zainteresiranima je i Ukrajina koja ga želi koristiti za suzbijanje ruskih raketnih napada. Saudijska Arabija također je naručila THAAD i navodno je zatražila još dodatnih sustava kao dio američkog paketa naoružanja u zamjenu za službeno priznavanje Izraela, tzv. "sporazum o normalizaciji", koji je uglavnom propao nakon napada Hamasa 7. listopada.
I Izrael ima napredni sustav zračne obrane, razvijen u suradnji sa SAD-om, uključujući rakete Arrow 2 i Arrow 3, koje djeluju u egzootmosferi. Ove hipersonične rakete mogu presresti i uništiti balističke projektile u svemiru. Izraelski stručnjaci sustava Arrow izvijestili su kako je sustav funkcionirao "prema očekivanjima" s "izvrsnim" rezultatima tijekom iranskog napada.
SAD je podržao izraelsku obrambenu operaciju lansiranjem presretača s dva mornarička razarača u istočnom Mediteranu, uz pomoć nekih europskih i arapskih zemalja. Washington je iranski napad opisao kao "neuspješan i neučinkovit", no satelitske slike pokazale su drugačiju sliku na terenu. Slike su otkrile oštećenja na bazi Nevatim, koja je dom borbenih aviona F-35.
Decker Eveleth iz washingtonskog Centra za mornaričke analize (CNA) izjavio je da slike pokazuju 32 udara, uključujući nekoliko pogodaka u blizini hangara za F-35. "Neki su avioni F-35 imali sreće", napisao je Eveleth na platformi X. Prema izraelskom listu Haaretz, još uvijek nije jasno jesu li oštećenja uzrokovana izravnim pogocima projektila ili fragmentima presretača. Zabilježeni su i drugi udari, uključujući i onaj u Tel Avivu, gdje je jedan projektil navodno stvorio krater dubok devet metara u gusto naseljenom području blizu sjedišta Mossada, izraelske obavještajne službe.
VEZANI ČLANCI:
S političkog stajališta, postavljanje sustava THAAD interpretira se kao čvrsta podrška Bidenove administracije izraelskoj obrani. Prema izvještajima, SAD je u posljednjih godinu dana poslao više od 50.000 tona oružja u Izrael. Ova situacija također otkriva određene političke kontradikcije u američkoj strategiji: u početku je Washington pokušavao izvršiti pritisak na Izrael i njegove protivnike da izbjegnu eskalaciju sukoba, umjesto da promiče diplomaciju. Kad to nije uspjelo, Bijela kuća je čvrsto stala iza svog izraelskog saveznika, pružajući mu diplomatsku i vojnu zaštitu.
Iranski raketni napadi uslijedili su nakon što je Izrael likvidirao političkog vođu Hamasa, Ismaila Haniyeha (koji je pregovarao o prekidu vatre u Gazi i oslobađanju talaca) te Hassana Nasrallaha u Bejrutu. Također su bili odgovor na izraelske zračne napade u gusto naseljenim dijelovima Bejruta i kopnenu invaziju na Libanon. Izrael je naveo da cilja vodstvo Hezbollaha i uništava njegova skladišta projektila kao odgovor na 11-mjesečne prekogranične napade raketama. Izraelske vlasti tvrde da je vojni pritisak neophodan kako bi se degradirale sposobnosti Hezbollaha i omogućilo povratak 60.000 izraelskih građana u njihove domove na sjeveru zemlje.
Pentagon je opisao raspoređivanje sustava THAAD kao dio "širih prilagodbi koje je američka vojska poduzela posljednjih mjeseci" s ciljem pružanja podrške Izraelu i obrane američkog osoblja od iranskih napada i napada skupina koje Iran podržava. Pentagon je podsjetio da je THAAD posljednji put bio postavljen u južnom Izraelu tijekom vojne vježbe 2019. godine, što je bio jedini takav slučaj. Američko vojno raspoređivanje u Izraelu, osim u sklopu vježbi, vrlo je rijetko zbog naprednih obrambenih sposobnosti samog Izraela.
Amerikanci će sada, kako bi upravljali THAADOM, na izraelski teren uputiti i oko 100 svojnih vojnika. S druge strane, iranski ministar vanjskih poslova, Abbas Araqchi, upozorio je da raspoređivanjem američkih vojnika za upravljanje raketnim sustavima u Izraelu, SAD izlaže opasnosti živote svojih vojnika.
FOTO Rusiju 25 godina vodi ovaj čovjek: Zovu ga diktatorom i ratnim zločincem, a privatni život krije kao zmija noge
Jer SAD ima svoje interese i tako ih ispunjava, tko kada i gdje će se pobiti, manje bitno.