Sud u problemima

Zbog poplave afera mogli bi suditi u dvije smjene

\'22.10.2010.,Zagreb -  Redovna sjednica Sabora. Ivo Sanader dolazi na sjednicu nakon sto je aktivirao zastupnicki mandat. Photo: Jurica Galoic/PIXSELL\'
Foto: Jurica Galoić/Pixsell
1/6
29.08.2011.
u 11:30

Bivši premijer osumnjičen je u šest postupaka, a očekuje se da će uskoro biti podnesene i neke optužnice

Premali broj velikih sudnica koje mogu “progutati” postupke s desetak ili više optuženika, preklapanje optuženika, tužitelja i odvjetnika u pojedinim postupcima, manjak sudaca koju mogu suditi u predmetima pod ingerencijom USKOK-a, neki su od problema s kojima će se ove jeseni susresti na zagrebačkom Županijskom sudu.

Eksponirani postupci

Na jesen bi trebala početi suđenja u nekima od medijski najeksponiranijih postupaka pa, dok su se optuženici iz milijunskih afera koje su mjesecima tresle državu sa svojim odvjetničkim timovima ovog ljeta užurbano pripremali za prve izlaske pred svjetla sudske pozornice, na zagrebačkom Županijskom sudu pokušavali su dokučiti kako sve to – organizirati.

Kada se cijeloj toj gomilici skorih suđenja pridodaju ona koja su u tijeku te kada se zna da se na zagrebačkom Županijskom sudu dnevno održava i do desetak rasprava iz županijske nadležnosti – suđenja za ubojstva, razbojstva, droge, gospodarski kriminal... – onda se slobodno može reći da najveći sud u zemlji očekuje vruća jesen.

Na zagrebačkom Županijskom sudu ukupno je 27 sudaca, bilo istražnih, bilo raspravnih, bilo sudaca drugog stupnja, koji mogu suditi u USKOK-ovim predmetima. Kada se zna da u takvim predmetima sudsko vijeće mora biti sačinjeno od tri suca te jednog koji će biti rezerva te kada se tome pridoda da se mora voditi računa o tome da isti suci ne sjede u vijeću i odlučuju o žalbama na istražni zatvor (što je prema praksi Ustavnog suda razlog za ukidanje presude, op. a.), jasno je da je riječ o nemalom problemu.

I do 40.000 stranica

Nadalje, suci koji rade na velikim predmetima kao što je slučaj Podravka, čiji spis broji više od 40.000 stranica, uz takav predmet ne mogu raditi još jedan tog obujma. A pri tome ne treba zaboraviti da svi USKOK-ovi suci, osim USKOK-ovih predmeta imaju i predmete iz županijske nadležnosti na kojima sude. Sljedeći je problem nedostatak sudnica dovoljno velikih za slučajeve kao što su Fimi media, koji imaju više od 10 optuženika, jer velik broj optuženika znači i velik broj odvjetnika, što u konačnici dovodi i do 40-ak ljudi koji moraju nazočiti raspravi. Do sada su za takve slučajeve korištene velika sudska dvorana, preuređena za početak suđenja generalima Mirku Norcu i Rahimu Ademiju prije nekoliko godina te sindikalna dvorana. Sud ima još jednu manju dvoranu, koja je zapravo sudnica suca Ivana Turudića, no on je po potrebi ustupa kolegama. Prostorna gužva na sudu do sada se rješavala premještanjem suđenja u zgrade Trgovačkog suda, Općinskog kaznenog suda te u Palaču pravde, no na jesen će se neka suđenja premjestiti i na sud u Zlataru, koji je stalna služba zagrebačkog Županijskog suda. Iako je sud u Zlataru relativno nov, problem je što je tamošnja sudnica pogodna za suđenja u kojima nema više od četiri-pet optuženih. Zbog svega toga na zagrebačkom Županijskom sudu ozbiljno razmišljaju da čak uvedu jutarnja i popodnevna suđenja. Iako će se na pomisao da na sudu provedu cijelo poslijepodne vjerojatno mnogima dignuti kosa na glavi s obzirom na trenutačno stanje na najvećem sudu u zemlji, i to je jedna od opcija. Naravno, ako je u skladu s poslovnikom suda, koji određuje i radno vrijeme suda. Tom se opcijom inače služi Specijalni sud za ratne zločine i organizirani kriminal u Beogradu, koji usprkos činjenici što ima četiri poprilično velike i tehnološki odlično opremljene sudnice svakodnevno radi u dvije smjene.

Isti odvjetnici i tužitelji

No možda će više od problema s prostorom problem predstavljati preklapanje postupaka, odnosno tužitelja, optuženika i branitelja. Jer na svim medijski razvikanim postupcima – od Fimi medije, preko afera HAC, Bankomat, Podravka 1 i Podravka 2, pa sve do najnovijih postupaka u slučaju malverzacija s gradskim zemljištima u Varaždinu, afere carinici te postupaka za ratne zločine – radi 20-ak najpoznatijih “krivičara” u zemlji. Kada se tome pridoda da je, primjerice, bivši premijer Sanader, za sada osumnjičenik u nekoliko postupaka, da je u sličnoj poziciji i Damir Polančec te da tužiteljice koje rade na slučaju Fimi media također rade i druge jednako opsežne postupke poput afera Bankomat ili Podravka, jasno je da će sve te satnice biti izuzetno teško uskladiti. Uz to riječ je o postupcima za koje se, zbog njihova obujma, može očekivati da će i uz najbolju volju i organizaciju svih uključenih strana trajati najmanje po godinu do dvije, a sve će se to bez sumnje neminovno odraziti na svakodnevnu organizaciju posla na najvećem sudu u državi.

Komentara 39

TO
Toni50
13:12 29.08.2011.

Pametni šeks je dao izveo naveo uveo sproveo to da Sanadera sude sutkinje njih 6 to je zagarantirani uspijeh za robiju !!!

OB
-obrisani-
12:22 29.08.2011.

zaboravi još mi, samo, reci....koji...HSP !?....:-))

BI
Bisera
23:26 29.08.2011.

kom on namiguje meni se čini da on tako z,,,,va magarac i on i svi upleteni

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije