carinski rat

Zbog zatvaranja mora Španjolska i Gibraltar na rubu su sukoba

'Pedestrians wait to enter to Spain at its border with the British Colony of Gibraltar in front of the Rock (rear) in Gibraltar, southern Spain August 3, 2013. British Foreign Office Political directo
'JON NAZCA'
06.08.2013.
u 20:27

Vlada Gibraltara sagradila je umjetni greben kako bi zaustavila španjolske ribarice u krivolovu

U ovome trenutku politički, a i vojno "najvruće" i vjerojatno najnestabilnije područje Europe nije ni Balkan ni Bjelorusija nego - Gibraltar. Između Španjolske i ovog malog teritorija koja je pod suverenitetom Velike Britanije vlada stanje ni rata ni mira s tim da se okršaji ne vode topovima, nego novcem i nametima.

Rat taksama

Situacija je eskalirala prije nekoliko dana kada je vlada sićušnog Gibraltara naredila da se u more ispred ove hridi, koja predstavlja sjeverni ulaz u Sredozemno more, postavi 70 betonskih blokova. Tako je stvoren umjetni greben oko gibraltarskih teritorijalnih voda, kojim je zapriječen ulaz španjolskim ribaricama u ovo područje. Samo nekoliko sati poslije, španjolski je ministar vanjskih poslova Jose Manuel Garcia Margallo najavio da će njegova zemlja zbog toga uvesti porez od pedeset eura za svaku osobu koja prelazi iz Španjolske u Gibraltar i obratno te da razmišlja o zatvaranju zračnog prostora iznad Španjolske koji zrakoplovi koriste pri slijetanju na gibraltarsku zračnu luku North Front. Vlada Gibraltara zatražila je od svog suverena, Velike Britanije, da se malo žešće aktivira i pošalje koju raketnu topovnjaču u njihove vode kako bi zaštitila interese svojih 27 tisuća podanika koji žive na ovoj hridi.

– Taktika koju je Španjolska počela primjenjivati ista je kao i taktika koju je protiv Gibraltara primjenjivala fašistička vlada Franca. Ž

Mi želimo zaštititi naše more od izlova i imamo pravo uranjati betonske blokove jer je riječ o našem teritoriju. Gibraltar, Španjolska i Velika Britanija potpisale su sporazum u Cordobi, a ova španjolska vlada od njega jednostrano odustaje – rečeno je za Večernji list u uredu glasnogovornika gibraltarskog predsjednika vlade Fabiana Picarda

Namet na namet

Španjolski mediji, među kojima je i vodeći dnevni list El Pais napominju kako Španjolska povijesno ima pravo na Gibraltar, no to pravo treba ostvariti drugim putem.

– Povratak suvereniteta treba ostvariti građenjem dobrih odnosa. Dijalog i dobra volja su ono što nam svima treba – tvrdi El Pais.

Istodobno, Picardova vlada priprema odgovor na taksu od pedeset eura koju bi Španjolska mogla uvesti. Gibraltar će u tom slučaju od putnika naplaćivati 100 eura po prelasku granice!

– To Španjolci koji rade kod nas neće moći podnijeti, a ako vladi u Madridu treba još šest tisuća nezaposlenih, neka izvole – rekao je za Večernjak glasnogovornik premijera Picarda.

>> Na posao k bogatom susjedu

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije